توسط خانه كتاب و ادبیات؛

كتاب گزارشی از دستاوردهای هوش مصنوعی در علوم اسلامی منتشر گردید

كتاب گزارشی از دستاوردهای هوش مصنوعی در علوم اسلامی منتشر گردید

بلك بلاگ: كتاب گزارشی از دستاوردهای هوش مصنوعی در علوم اسلامی نوشته بهروز مینایی بیدگلی و همكاران با همكاری مركز مدیریت حوزه های علمیه توسط انتشارات موسسه خانه كتاب و ادبیات ایران راهی بازار نشر شد.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، کتاب «گزارشی از دستاوردهای هوش مصنوعی در علوم اسلامی» نوشته بهروز مینایی بیدگلی، محمد ابراهیم شناسا، سیدعلی حسینی، حجت اله اجودی و علیرضا شهبازی با همکاری مرکز مدیریت حوزه های علمیه اخیرا توسط انتشارات موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران راهی بازار نشر شده است.
این کتاب که به بررسی خدمات هوش مصنوعی در تولید علوم اسلامی و انسانی می پردازد، نقشه راهی برای پژوهشگران حوزوی علاقه مندان به مباحث هوش مصنوعی است.
بهروز مینایی بیدگلی دبیر علمی همایش هوش مصنوعی و علوم اسلامی در مقدمه این کتاب آورده است: «هوش مصنوعی را باید گستره پهناور تاقی خیلی از دانش ها، علوم و فنون قدیم و جدید دانست که کاربردهای گوناگون و فراوانی در علوم کامپیوتر، علوم مهندسی، علوم زیستی، پزشکی، علوم اجتماعی و خیلی از علوم دیگر دارد. امروزه به سبب وجود حجم بالایی از متون اسامی، فقها و پژوهشگران حوزوی نیازمند آن هستند که به تمامی جوانب یک موضوع شامل قوانین طبیعی، عرفی و شرعی پیرامون آن اشراف کامل داشته باشند تا بتوانند در مورد آن اظهارنظر کنند یا حکم جدیدی را استنباط کنند. این جوانب می بایست به شکلی هوشمندانه و سازمان یافته در اختیار فقیه قرار بگیرد تا پروسه استنباط را برای وی تسهیل و تسریع کند. موتورهای جست وجوی معنایی و فناوری های هوشمند پردازش متن، می توانند این جوانب را با سرعت و دقت قابل قبول در اختیار فقیه قرار دهند. هم اکنون موتورهای جست وجوی معنایی می توانند متونی را که عین آن عبارت ً به عبارت موردنظر اشاره می کنند، بیابند بدون اینکه لزوماً در متن موجود باشد.»
لزوم حرکت به سمت کاربست سامانه های هوشمند، دستاوردهای موجود هوش مصنوعی در مرزهای دانش، دستاوردهای اولیه هوش مصنوعی در حوزه دین، سامانه های هوشمندی پیشنهادی، تحلیل سامانه های هوشمندی موجود در علوم اسلامی، تقسیم بندی خدمات هوشمند و… همچون سرفصل های این کتاب هستند.
کتاب «گزارشی از دستاوردهای هوش مصنوعی در علوم اسلامی» در ۱۰۰ صفحه با تیراژ ۷۰۰ نسخه و بهای ۱۵ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

5.0 از 5
1399/07/27
21:47:18
1697
تگهای خبر: خدمات , فناوری , كتاب , همایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲