میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

شناسنامه دار شدن سنگ های منقوش تخت جمشید

شناسنامه دار شدن سنگ های منقوش تخت جمشید

به گزارش بلك بلاگ عرضه تسهیلات به هنرمندان صنایع دستی صدمه دیده از كرونا، مجانی بودن موزه ها در روز گردشگری، شناسنامه دار شدن سنگ های منقوش تخت جمشید همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


گروه فرهنگ؛ هفته پیش رو هفته با روز جهانی گردشگری شروع می شود هفته ای که مقرر است هر یک از استان ها در حوزه گردشگری برنامه های متنوعی را داشته باشند در نخستین روز هفته بازدید از موزه ها مجانی شده و نشست خبری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی هم درباره برنامه های این هفته برگزار می گردد. در این هفته فرهاد فلاح مدیرکل پشتیبانی از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از پرداخت ۶۷۰ میلیارد ریال تسهیلات کرونا به متقاضیان تا آخر شهریور ۹۹ اطلاع داد. وی ادامه داد: تا آخر شش ماهه اول سالجاری، ۱۱ هزار و ۳۶ تقاضا از جانب فعالان صنایع دستی و مسؤلان کارگاه ها به بانکهای عامل ارسال شده که تابحال ۶۷۰ میلیارد ریال تسهیلات معروف به تسهیلات کرونا به این متقاضیان پرداخت شده است. تسهیلات کرونا به متقاضیان و کارگاه های صنایع دستی از جانب بانکهای عامل پرداخت شده که در مجموع ۱۸ هزار و ۸۳۹ هنرمند صنایع دستی و شاغلان این حوزه را شامل می شود.
بازدید از موزه ها مجانی شد محمدرضا کارگر مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی اظهار داشت: با عنایت به موافقت وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی گردشگری، بازدید از موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش وزارتخانه روز ششم مهر ۹۹ مجانی اعلام می شود. مردم در این روز می توانند از تمام موزه ها، کاخ موزه ها و تمام اماکن تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی در سرتاسر کشور مجانی بازدید نمایند. گردهمایی خودرو های مسافرتی رالی خودرو های تاریخی با حمایت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جمعه چهارم مهر از مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران به مقصد سمنان برگزار می شود.
در رالی مورد اشاره شرکت کنندگان مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران را ترک کرده و بعد از عبور از شریف آباد، پاکدشت، ایوانکی، سرخه و گرمسار به شهرستان سمنان می رسند.
گرامیداشت روز و هفته گردشگری، اعلام همگانی آغاز فعالیت رسمی کلوپ کمپینگ و کاروانینگ کانون جهان گردی و اتومبیل رانی، نمایش این وسیله های نقلیه مسافرتی بعنوان عنصری مؤثر در رونق گردشگری بخصوص گردشگری روستایی، بوم گردی و طبیعت گردی در دوران کرونا و تشویق گردشگران و مردم به آغاز سفرهای مسئولانه و محدود، از مهمترین اهداف برگزاری این رالی تور است.
سنگ های منقوش میراث جهانی تخت جمشید شناسنامه دار می شوند مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از سامان دهی، تهیه شناسنامه، مستندنگاری و کارشناسی اولیه سنگ های منقوش مجموعه تخت جمشید، توسط مسؤلان و کارشناسان این پایگاه اطلاع داد. حمید فدایی اظهار داشت: «روند اخیر سامان دهی و مستندنگاری سنگ های تخت جمشید یکی از برنامه های بلندمدت این پایگاه است که با همکاری متخصصان باستان شناس، مرمت کاران و نیروهای فنی در حال انجام می باشد. در کاخ های تخت جمشید قطعات مختلف و منقوش سنگ هایی وجود دارد که حاصل ویرانی بناها در طول سده های گذشته است، گر چه امروزه اجرای پوشش بر روی ستون ها و درگاه های تخت جمشید به علت نکات فنی و اجرایی و همچون حفظ حریم بصری محوطه، عملیاتی دشوار و برنامه ریزی اجرای آن زمان بر است، اما تصمیم گیری در مورد انتقال قطعات جداشده کاخ ها و حفاظت موقت آنها در مخازن و فضاهای سرپوشیده در کوتاه مدت امکان پذیر است.»
فضای آرمانی ثبت شهرهای جهانی صنایع دستی این هفته در حوزه صنایع دستی، حجت اله مرادخانی پژوهشگر صنایع دستی به خبرنگار مهر درباره فایده ثبت جهانی شهرهای صنایع دستی اظهار داشت: اهمیت مبحث ثبت در ایران و بسیاری از کشورها جدی شده اما وقتی مبحث ثبت شهرهای جهانی پیش می آید آنچه که در باور عامه مطرح می شود و چیزی که در ذهن دلالت می کند همان موقعیت برجسته ثبتی هست که در یونسکو اتفاق می افتد غافل از اینکه ثبت شهرها و روستاها توسط شورای جهانی صنایع دستی انجام می شود و این شورا از نظر جایگاه بین المللی و وجاهت حقوقی، قابل مقایسه با سازمان یونسکو نیست. چون یونسکو قدرت حاکمیتی از راه سازمان ملل دارد و شورای امنیت سازمان ملل می تواند کشورهای درگیر جنگ را ملزم کند که به آثار جهانی نزدیک هم نشوند. منتها شورای جهانی صنایع دستی که از سال ۱۹۶۴ تشکیل شد یک سازمان غیر انتفاعی هست که کارهای ترویجی ایجاد انگیزش، کمک و مشاوره به صنعتگران فعال در دنیا را انجام می دهد. وی اظهار داشت: در سال ۲۰۱۴ فرآیند نمادین ثبت جهانی شکل گرفت و تا امروز هم ۱۴ شهر و روستای ایران به ثبت رسیده و مدام مسؤلان این مورد را بعنوان برتر بودن ایران در این عرصه مطرح می کنند منتها ثبت شهرها بر خلاف تصوری که به آن شکل داده سبب رونق گردشگری نمی گردد بلکه بیشتر کارکرد انگیزشی دارد. بررسی ها نشان داده است در سال های اخیر که این شهرها و روستاها به ثبت رسیده اند، اتفاق خاصی از نظر رونق تولید و رشد بازار و یا رونق گردشگری در آنها نیفتاده بلکه این فضا برجسته سازی شده است شاید چون ترویج نشده و تبیین نکردند که این ثبت چه فایده ای دارد.
معاون وعده های بی سرانجام در مناطق آزاد رفت
محمدرضا رستمی معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری شورایعالی مناطق آزاد کشور دی سال ۹۶ به این سمت انتخاب شد. وی در دوره فعالیت خود وعده های بسیار زیادی می داد که نه تنها هیچکدام محقق نمی شد بلکه پاسخگوی عملکرد خود به رسانه ها هم نبود.
او در این زمان برندسازی مناطق آزاد را تکلیفی می دانست که اجرای آن مورد تاکید دبیر شورای عالی مناطق آزاد است. در سال ۹۷ خبری که از این معاونت به سرعت در فضای مجازی پخش گردید درباره اختصاص وام ۲۰ میلیون تومانی بود که مناطق آزاد می خواست به گردشگران دائم مناطق هفت گانه بدهد.
رستمی همینطور درباره بوم گردی ها هم اظهار داشته بود: یکی از سیاست های ما ایجاد کاشانه میهمان و یا بوم گردی است که در سیاست جذب توریست خارجی موفق بوده است. در حوزه بوم گردی هم یک چارچوب و آیین نامه خاصی در مناطق آزاد تدوین شده که تا هفته دیگر تصویب و ابلاغ می شود.
امتیاز ورود توریست خارجی به مناطق آزاد بدون ویزا یکی از مواردی است که از نظر رستمی در این مناطق قابلیت اجرا داشت. تشکیل شورای گردشگری خارجی در مناطق آزاد؛ به دنبال جذب حداکثری توریستهای خارجی، قدم زدن مجازی در مناطق آزاد، راه اندازی کشتی گردشگری کروز، برگزاری چهار رویداد جهانی در حوزه جذب توریست و رونق گردشگری دریایی قسمتی دیگر از وعده هایی است که او اعلام نمود ولی هیچکدام جامه عمل نپوشیدند.
اکنون با رفتن او از شورایعالی مناطق آزاد کشور، محمدعلی وکیلی سرپرست معاونت فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی شده است.

5.0 از 5
1399/07/04
12:54:41
1653
تگهای خبر: برنامه , حقوقی , رسانه , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲