۷ برگ از ادبیات دفاع مقدس -۲ (فرماندهان)

مدیران بحرانی ترین دوران تاریخ این مرزوبوم

مدیران بحرانی ترین دوران تاریخ این مرزوبوم

بلك بلاگ: مدیریت یكی از بحرانی ترین ادوار تاریخ این آب و خاك به دست فرماندهانی رقم خورد كه نسخه های طلایی آنها هنوز هم می تواند الهام بخش ما برای عبور از پیچ تاریخی این روزها باشد.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر با ورق زدن برگ های تاریخ زرین دفاع هشت ساله به اسم های بزرگی بر می خوریم که این بزرگی را در عین بی ادعایی از حماسه هایی که آفریده و رشادت هایی که نشان داده اند وام گرفته اند. اسامی آشنایی که در بیشتر شهرها با گذر از خیابان ها یا اتوبان هایی که به نامشان شده است هر روزه با آنها سر کار داریم بدون اینکه خیلی هایمان خبری از چرایی نامدار شدنشان داشته باشم. فرماندهی در دوران دفاع مقدس موضوعی است که می توان به صورت جدی و مطالعاتی به آن پرداخت و با واکاوی ابعاد مختلف آن به صورت کار دانشگاهی، چاره ای برای حل مشکلات امروز جامعه از دلش استخراج کرد. جایی که جوان ترین فرزندان کشور، بدون اینکه بیشتر قریب به اتفاقشان از نظامی گری تجربه ای بیش از سپری کردن ایام سربازی داشته باشند، مدیریت یکی از بحرانی ترین ادوار تاریخ این آب و خاک را به دست می گیرند و با احترام به تجربه بزرگترها و اعتماد به هم سن وسال هایشان و چاشنی کردن دلسوزی و دغدغه برای به خدمت گرفتن جهدی شبانه روزی، خلاقیت هایی که هنوز مصلحت بینی و عافیت اندیشی افراد پا به سن گذاشته مکدرشان نکرده و قدرتی که فقط و فقط از گنج های الهی ودیعه گذاشته شده در وجود یک جوان نشأت می گیرد، آن هم در نخ تسبیح توکل بر خدا و استعانت از او، که هم برای یک جا جمع کردن موارد ذکر شده مورد نیاز است و هم برای اثر بخش کردن آنها نقش اصلی و کلیدی دارد؛ حماسه هایی در تاریخ این مرز و بوم رقم می زنند که شمار زیادی از فرماندهان با سابقه نظامی در جهان را در مقابل عظمت کارشان انگشت به دهان می گردانند.
از مغز متفکر جبهه ها، شهید حسن باقری که روزنامه نگاری بود که اتفاقی سر از اتاق جنگ درآورد و شانه به شانه درجه داران باسابقه ارتش ایستاد، توجیه کرد و عملیات طراحی کرد تا فرمانده لشکرهای نام آوری چون شهید همت، شهید خرازی، شهید باکری، شهید کاظمی، شهید زین الدین و شهید دقایقی یا حتی فرمانده محورها، گردان ها، گروهان ها و دست ها؛ چه آنها که چون شهید علی رضا موحد دانش نیازی به معرفی ندارند و چون شهید محسن وزوایی القابی مثل فاتح بازی دراز دارند و چه آنها که به جهت کثرت پهلوان ها و پهلوانی ها در شاهنامه پربار روزهای دفاع مقدس اسمشان برخلاف رسمشان برای مردم شناخته شده نیست، میانگین سنی زیر ۳۰ سال دارند و با این وجود کارهای ناممکن بزرگی را ممکن کرده اند بطوریکه پهلوان های اساطیری شاهنامه هم در مقابلشان کلاه از سر بر می دارند. اگر ایمان، اعتماد و حسن ظن به خدا، پشتکار، دلسوزی، وظیفه شناسی، تخصص آموزی و زمان بهره گیری از نبوغ ذاتی این فرماندهان را چراغ راه نماییم بدون شک نسخه طلایی و پیروزی بخش روزهای جنگ هنوز هم می تواند الهام بخش تک تک ما برای عبور از پیچ تاریخی این روزهای کشور باشد.
روی دومین برگ از هفته دفاع مقدس، نام فرماندهان را می نویسیم و در همین راستا به معرفی چند کتاب که می تواند بستری هرچند کوچک برای شناخت بیشتر این الماس های تراش خورده و پرداخته شده فراهم آورد می پردازیم.
پیشنهاد اول
کتاب «همپای صاعقه»
نویسنده: حسین بهزاد – گلعلی بابایی
ناشر: سوره مهر
«موضوع جالب توجه برای حضار، گزارش تیم شناسایی پاسداران از مواضع نیروهای عراقی بود که توسط حاج همت، فرمانده سپاه پاوه ارائه شد. همت معمولاً چگونگی اجرای مانور در عملیات و محل استقرار یگان ها و قسمت ها و عارضه ها را با بهره گیری از قسمت های دست خود (انگشتان، مشت گره کرده، ساعد، آرنج، بازو، و کتف) تشریح می کرد و این عادت به لحاظ سهولت و سرعت در کار توجیه مخاطب بود. او آن شب هم با همین روش خاص خودش برای فرماندهان گردان ها توضیح داد چطور به سمت قسمت های مأمور به تصرف یعنی کمر سیاه، گملی، چلپ چنار، کل هرات، مدخل شهر طُویله، قبرستان نوسود و …پیشروی کنند.
از خصوصیات برجسته همت و صفاتی که موجب موفقیت و ترقی سریع او به مرحله فرماندهی لشکر و قرارگاه موقت سپاه در مراحل بعدی جنگ شد، می توان به پشتکار، پی گیری، اعتماد به نفس، ارائه خوب مطلب به مخاطب، خوش بینی و اعتقاد به موفقیت نیروهای خودی، کسب اخبار و اطلاعات و پرورش و تفسیر آن، توجه به مسائل روحی و روانی افراد و تهییج روحیه آنان، پرهیز از بیان نقاط ضعف، حفظ خونسردی و شرایط عادی خود هنگام شکست یا افزایش تعداد شهدا و مجروحان و…نام برد. داشتن این خصوصیات برای موفقیت یک فرمانده لازم است اما تردید و تزلزل در تصمیم گیری و ترس از شکست یا بزرگ جلوه دادن آن، از آفات فرماندهی در جنگ است. به هر حال همت با شمّ روانشناسی خوبی که داشت به فرماندهان حاضر در جلسه قوت قلب داد و دشمن را ضعیف و لطمه پذیر معرفی کرد…»

کتاب همپای صاعقه همانطور که در متن تقریظ رهبر معظم انقلاب برای آن آماده است «یک منبع بسیار غنی و باارزش است که می توان ده ها کتاب، فیلمنامه یا زندگینامه از دل آن استخراج کرد». دیده بان تیزبین انقلاب به زیبایی در پیامشان آورده اند «لحظات و حالات ثبت شده در سراسر این کتاب، همان ظرافت های حیرت انگیزی است که از مجموع آن، تابلوی پرشکوه و با عظمت عملیاتی چون فتح المبین و بیت المقدس پدید آمده…». این کتاب که با وسواس و دقت نظر نویسندگان آنکه هر دو از جانبازان و یادگاران باارزش دوران دفاع مقدس محسوب می شوند، یک منبع جامع و کامل برای شناخت روحیات، کنش ها، طرز برخورد و مدیریت بحران تعدادی از فرماندهان دوران دفاع مقدس از مسئولین قرارگاه تا فرماندهان دسته ها به شمار می آید و توانایی این را دارد که مخاطب را با خودش درگیر و به عمق روایت های کاملاً مستندش ببرد.
پیشنهاد دوم
کتاب «خدا می خواست زنده بمانی»
نویسنده: فاطمه غفاری
ناشر: روایت فتح
کتاب "خدا می خواست زنده بمانی" از مجموعه "از چشم ها"ی انتشارات روایت فتح یکی از کتاب هایی است که حتما ارزش خواندن دارد. جایی که این امکان برقرار است تا از زاویه دید علی صیاد شیرازی، یکی از بلندمرتبه ترین فرماندهان ارتش در طول دوران هشت سال دفاع مقدس و سال های بعد از آن، عرض و طول زندگی را با نظم و دقت نظر جالب توجه این فدایی امام و ایران اسلامی اندازه گرفت تا هم از شدت توجه ایشان به حفظ بیت المال و وسواسشان برای پیش گیری از اختلاط ذره ای مال شبهه ناک با درآمد طیبشان توامان آموخت و لذت برد و هم با شیوه سنجش کسی که برایش تفاوت زیادی بین ساعت ۹ و ۴۳ دقیقه بامداد با ساعت ۹ و ۴۵ دقیقه وجود دارد و خودرا بعنوان انسانی که راه کمال می پیماید مکلف کرده است تا از ثانیه ثانیه زندگی اش بهره ببرد و برایشان برنامه ریزی کند، آشنا شد و درس ها گرفت. زندگی علی صیاد شیرازی، پیوند بخش دو بازوی دفاعی ایران یعنی ارتش و سپاه و مردی که بعثی ها و منافقان هم زمان حتی از سایه اش وحشت داشتند، آنقدر جای بررسی و تأمل دارد که خواهی نخواهی این کتاب را در میان فهرست کتاب هایی که باید درباره فرماندهان خوانده شود قرار می دهد.

پیشنهاد سوم
کتاب «هزار قله عشق»
نویسنده: سید علی بنی لوحی
ناشر: ستارگان درخشان
ابعاد وجودی حسین خرازی، فرمانده لشکر خط شکن امام حسین مقابل السلام، آنقدر نقاط جذاب و جالب توجه دارد که می توان درباره اش کتاب ها نوشت و ساعت ها مطالعه کرد. یک پسر با ایمان اصفهانی که بدون داشتن سابقه نظامی یا نظامی گری، برای حفظ انقلاب اسلامی امام و مردمش در اولین روزهای جنگ سر از خوزستان در می آورد و آنقدر در اداره نفراتی که به حکمی نانوشته او را فرمانده خودشان می دانند موفق عمل می کند که در چشم بر هم زدنی خودرا در جایگاه فرماندهی بسیجی های مخلص لشکر امام حسین مقابل السلام می بیند. لشکری که هر کجا کار سخت می شود یا گره می خورد همه روی نامش برای رفع اشکال اتفاق نظر دارند و هیچگاه در انجام نقشی که برایش تعریف می شود کم نمی آورد و پا پس نمی کشد ولو به قیمت جا ماندن دست فرمانده اش که بیش از سنگر فرماندهی در خط حضور دارد. حسین خرازی یکی از علمداران جبهه های جنوب چه قبل از روزهای مجروحیت و چه پس از مواسات با علمدار کربلاست. کتاب "هزار قله عشق" به قلم یکی از بسیجی های لشکر امام حسین و کسی که خود حسین خرازی را از نزدیک و بدون واسطه درک کرده است تلاش دارد تا نگاهی به نقاط اوج زندگی این شهید سرفراز، از تولد تا شهادت داشته باشد.


منبع:

5.0 از 5
1399/07/02
11:58:40
1638
تگهای خبر: برنامه , رمان , روزنامه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳