ای كاش هایی برای صنایع دستی

ای كاش هایی برای صنایع دستی

به گزارش بلك بلاگ یك كارشناس صنایع دستی بر این باور است كه معافیت مالیاتی صنایع دستی با شبهاتی همراه و نیاز است كه مسئولان این حوزه شرایط معافیت مالیاتی هنرمندان، صنعت گران و كارگاه های فعال در این عرصه را به صورت كاملا مشخص روشن كنند.


حجت اله مرادخانی، پژوهشگر صنایع خلاق و مدرس دانشگاه، در گفت وگویی با ایسنا درباره سرانجام قانون معافیت مالیاتی هنرمندان صنایعدستی، اظهار نمود: روز دوشنبه (۱۰ شهریور ماه) خبری روی وب سایت وزارت میراث فرهنگی منتشر گردید که از قول آقای مونسان (وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) این جمله عنوان شد که تولیدکنندگان صنایعدستی از پرداخت مالیات معاف شده اند. اعلام این خبر هم به جلسه کمسیون اقتصادی هیات دولت ارجاع داده شده که بر مبنای آن معافیت ماده ۱۴۲ قانون مالیات های مستقیم به قوت خودش باقی بماند.
او افزود: در این میان با عنایت به پیشینه پیشنهاد لغو معافیت مالیات حوزه صنایع دستی، در این مصاحبه چند تعارض سوال برانگیز وجود دارد. آقای وزیر در بخشی از مصاحبه خود بیان کرد که در جلسه ای که معاون صنایع دستی با معاون اقتصادی وزارت امور اقتصاد داشته، ما اعتراض کردیم و قرار شده که در پیش نویس مورد نظر، معافیت مالیاتی ماده ۱۴۲ به قوت خودش باقی بماند و بدین منظور سازمان امور مالیاتی متن پیشنویس خویش را برای اشخاص حقیقی تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان درآمد سالیانه اصلاح کند.
این کارشناس صنایع دستی خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که بر مبنای ماده ۱۴۲، کارگاه های فرش دستباف و صنایع دستی و شرکت های تعاونی و اتحادیه های مربوط به آنها از پرداخت مالیات معاف هستند؛ در واقع کلیه کارگاه های حقیقی و حقوقی. اما آقای وزیر این مورد را فقط برای اشخاص حقیقی مطرح کرده اند. بر این اساس همه شرکت های تعاونی و اتحادیه ها مشمول پرداخت مالیات می شوند و همینطور کارگاههایی که درآمد سالیانه آنها از ۲۰۰ میلیون تومان بیشتر است هم موظف به پرداخت مالیات هستند. البته باید این احتمال را هم در نظر داشت که امکان دارد رسانه اشتباه کرده باشد؛ یا اینکه اینگونه تصمیم گرفته شده که صرفاً بخشی از حقیقت که خوب است مطرح شود و بخش های دیگر مسکوت بماند.
مرادخانی تصریح کرد: باید این نکته را در نظر داشت که این معافیت تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان خبر جدید نیست و آقای مونسان در تاریخ ۷ اردیبهشت ماه سال جاری هم این جمله را مطرح کرده بود. چرا این خبر باید باردیگر مطرح شود؟ آن هم در شرایطی که آخرین جلسه کمسیون اقتصادی با مبحث اصلاح قانون معافیت مالیاتی بر مبنای آنچه روی سایت هیات دولت انتشار یافته، ۲۷ مرداد بوده است.
او اظهار نمود: در این میان یا ماده ۱۴۲ به جای خود باقی است و طبق آن همه مجموعه های حقیقی و حقوقی مشمول معافیت مالیاتی هستند، یا اینکه محتوای آن با سقف درآمد تا ۲۰۰ میلیون تومان برای کارگاه های حقیقی جابه جا شده است. امیدوارم هر چه زودتر نسبت به روشن سازی افکار عمومی در این زمنیه توضیح مشخصی عرضه کرده شود تا تکلیف روشن شود.
مرادخانی خاطرنشان کرد: به هر حال اگر جریان سقف معافیت مالیاتی تا درآمد سالیانه ۲۰۰ میلیون تومان درست باشد، مسیری باز می شود که حال صنایع دستی را بدتر می کند، این درحالی است که عرصه های فرهنگی به دلایلی همچون ظرفیت بالای اشتغال زایی در هه جای دنیا مورد حمایت دولت ها هستند.
این کارشناس صنایع دستی در بخش پایانی صحبت های خود خاطرنشان کرد: کاش به جای این نشست ها برای وضعیت بد صنایع دستی در این روزهای کرونایی تدبیری اندیشیده می شد بعنوان مثال در این زمان می توانستیم با استفاده از بستر فضای مجازی، گام های موثری برای معرفی و فروش صنایع دستی برداریم. یا اینکه کاش توضیح داده می شد که چرا پس از سه سال هنوز آئین نامه های اجرایی قانون حمایت استادکاران صنایع دستی که سال ۹۶ مصوب شده و قرار بود ظرف ۶ ماه ابلاغ شود، هنوز به نتیجه نرسیده است.
منبع:

1399/06/21
18:26:39
5.0 / 5
1809
تگهای خبر: حقوقی , رسانه , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱