توسط انتشارات راه یار؛

هم سایه انقلاب منتشر گردید

هم سایه انقلاب منتشر گردید

به گزارش بلك بلاگ كتاب هم سایه انقلاب شامل یادنامه شاعر مردمی انقلاب اسلامی مرحوم میرزاعلی زیرك اثر روح الله رشیدی توسط انتشارات راه یار منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، کتاب «هم سایه انقلاب (یادنامه شاعر مردمی انقلاب اسلامی مرحوم میرزاعلی زیرک)» به اهتمام روح الله رشیدی اخیرا توسط انتشارات راه یار منتشر و راهی بازار نشر شده است.
میرزاعلی زیرک، ۱۷ اردیبهشت سال ۱۳۱۷ در دامن پدر و مادری متدین، در «هریس» متولد شد. مردمانی هریس، در منطقه آذربایجان، به دیانت شهره اند. اهالی هریس، کشاورزی و دامداری می کردند و روزگار می گذراندند. تغییرات اقتصادی اوایل دهه چهل، خیلی زود اثرش را در زندگی روستاییان این منطقه هم نشان داد. بعد از آخر خدمت سربازی، برای کمک به معاش خانواده، رفت تهران. در تهران، یک دکه اجاره کرد و به خریدوفروش مشغول شد. مدت کوتاهی بعد از ازدواج، دست همسرش را گرفت و به تبریز بازگشت. مغازه ای گرفت و لبنیاتی باز کرد. سپس لبنیاتی را به ساندویچی تبدیل کرد. پس از آن هم مغازه ساندویچی را فروخت و کمی آن سوتر در همان حوالی، مغازه کوچکی خرید و بساط نوارفروشی برپا کرد.
نوارفروشی میرزاعلی هیچ شباهتی به نوارفروشی های دیگر نداشت؛ آنجا فقط نوار نوحه، روضه و سخنرانی مذهبی پیدا می شد. او خودش راه می افتاد در مجالس روضه و عزاداری و سخنرانی و نوار ضبط می کرد. بعد، همان نوارها را می آورد در مغازه تکثیر می کرد و می فروخت. کم کم مشهور شد. با رونق نوارفروشی، مأموران رژیم پهلوی به میرزاعلی و فعالیتش حساس شدند. با این که نمی توانستند چیزی ضد اش پیدا کنند اما بارها کَت بسته بردندش ساواک و شهربانی برای استنطاق و ادای توضیح. به چه اتهامی؟ «به افترا فروش نوارهای مبتذل» !
با پیروزی انقلاب، فصل جدید حیات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی میرزاعلی در نقش ها و تکالیف جدید شروع شد... راه اندازی کتابخانه و تشکیل گروه سرود در مسجد، عرصه مهمی بود که بچه های مسجد با کمک و همراهی میرزاعلی گشودند. میرزاعلی، قریحة ادبی جوشنده ای داشت. گروه سرود مسجد، به پشتوانه شعرهای آهنگین و حماسی میرزاعلی پا گرفت. شد شاعر انقلاب. شاعر همه روزهای انقلاب و نه شاعر ویترین و تریبون. بلندگو به دست، سینه اش را می داد جلو و سرش را بالا می گرفت و شعار می داد. شعارها را خودش می ساخت... آن سال ها، ضدانقلاب جری تر شده بود و چنگ به صورت انقلاب مردم می انداخت... میرزاعلی، در دل این التهابات، شده بود یکی از ارکان تهییج مردم ضد ضدانقلاب. با شعروشعارش، شور می داد و انرژی می بخشید...»
در بخشی از کتاب «هم سایه انقلاب» درباره اشعار مرحوم میرزاعلی زیرک که به علت فعالیتهای انقلابی اش، هدف ترور نافرجام ضدانقلاب هم قرار گرفته بود، چنین آمده است:
«شعر میرزاعلی، بی آنکه پیچیدگی های فلسفی نما و پیرایه های دل آزار شعرای پُرمدعا را داشته باشد، انعکاس دهنده صاف و ساده و صادق باورها و احساسات مردمی بود که با آنها زندگی می کرد... در کنار این ها، رویکردش در شعر، محدود و محصور به موضوعاتی صرفا سیاسی نبود. از ۲۹بهمن و ۲۲بهمن و ۱۲فروردین و ۱۳آبان گرفته تا شهدای ترور، جبهه های جنگ، مرام امام امت، مستضعفین، عدالت خواهی، نقد سیره مسؤلان و دادخواهی مظلومین و... همگی در کلام او جایگاه داشت. اصلاً انقلاب را به تمام معنا، انقلاب می دانست. برای حفظ خط و اندیشه امام کوشا بود و جسور. بی واهمه انذار می داد به صاحبان قدرت و هزینه اش را هم می داد.»
بخش اول کتاب پیش رو، مروری بر زندگی مرحوم زیرک است. فصل دوم هم بخشی از اشعار ترکی و فارسی این شاعر انقلاب را شامل می شود و در فصل پایانی کتاب هم تصاویر و اسناد فعالیتهای میرزاعلی زیرک چاپ شده اند.
این کتاب با ۲۰۰ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۲۲ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1399/06/15
14:47:11
5.0 / 5
1980
تگهای خبر: خرید , فرهنگی , كتاب , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵