ناصری خبر داد؛

خرید 10میلیارد ریال منابع برای كتابخانه های عمومی تهران

خرید 10میلیارد ریال منابع برای كتابخانه های عمومی تهران

مدیركل كتابخانه های عمومی استان به مناسبت هفته دولت از خرید ۱۰ میلیارد ریال منابع برای كتابخانه های استان تهران اطلاع داد.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، محمدهادی ناصری طاهری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران به مناسبت هفته دولت از خرید ۱۰ میلیارد ریال منابع برای کتابخانه های استان اطلاع داد و اظهار داشت: رصد خرید منابع کتابخانه ها به همت کارشناسان منابع استان در هفته های پایانی سال قبل شروع شد و بعد از تهیه لیستی از تازه های بازار نشر، فاز چهارم خرید منابع از محل ماده ۶۴ استانی و با برآورد مبلغ ۱۰ میلیارد ریال به صورت رسمی کلید خورد.
وی اضافه کرد: این خرید بر مبنای بازدید کارشناسان منابع، نیاز سنجی، درجه بندی و درخواست اعضای فعال کتابخانه ها، رصد میزان رجوع و جغرافیای فرهنگی کتابخانه ها بگونه ای برنامه ریزی شد تا درصدی از ریال تخصیص یافته به هر کتابخانه از لیست تهیه شده توسط کارشناسان منابع در موضوعات کودک و نوجوان، ادبیات، علوم عمومی و تخصصی و تاریخ انتخاب و بخش دیگر این مبلغ به لیستی از منابع مورد هم کتابخانه ها جهت پوشش نقصها مجموعه ای، جایگزین سازی منابع فرسوده و مفقودی و کتب مورد نیاز اعضای کتابخانه ها در اختیار همکاران کتابدار اختصاص پیدا کند تا به صورت همزمان به مجموعه سازی مفید فایده ای منجر شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان افزود: لیست درخواستی کتابخانه ها در کلیه رده های دیوئی شامل کلیات، فلسفه و روانشناسی، دین، علوم اجتماعی، زبان، فنون، هنر، سرگرمی و ورزش، ادبیات و تاریخ و جغرافیا است که بعد از بررسی های محتوایی لازم توسط کارشناسان منابع استان و احصای دقیق لیست های تجمیعی به گردونه خرید وارد شده اند.
خریداری ۱۲ میلیارد ریال منابع کودک و نوجوان طی دوسال گذشته
ناصری ضمن اشاره به سیاست های راهبردی نهاد کتابخانه ها درباره تجهیز و تأمین منابع ویژه بخش های کودک و نوجوان کتابخانه های عمومی اظهار داشت: طی دو سال قبل و به صورت اختصاصی ۱۲میلیارد ریال منابع کودک و نوجوان جهت بهره مندی اعضای کودک و نوجوان بعنوان سرمایه های مطالعاتی جامعه هدف ما، خریداری شده که سهم قابل ملاحظه ای در میزان آمار عضو و امانت این بخش ها داشته است.
ایشان در ادامه اظهار داشت: بعد از تجمیع درخواست های کتابداران، بلافاصله فرایند بررسی لیست ها، تجمیع، سفارش، دریافت و ارسال منابع به کتابخانه ها آغاز شد اما با عنایت به شیوع بی سابقه کرونا و تعطیلی کتابخانه ها و برخی ناشرین خللی در روند خرید منابع رخ داد که پرونده خرید بنابراین مفتوح باقی ماند اما خوشبختانه از اردیبهشت سالجاری بخش نخست و مهم لیست های تجمیعی به کتابخانه ها ارسال شد که فرصت مغتنمی بود برای همکاران محترم کتابخانه ها که در زمانی عدم پذیرش مراجعین به کتابخانه ها کار آماده سازی منابع نو رسیده را انجام دهند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی تهران اظهار داشت: در مرحله اول این خرید ۲۱۳۶۶ عنوان کتاب با ارزش بیشتر از ۷ میلیارد ریال به قفسه کتابخانه های عمومی استان اضافه شده که به صورت متوسط به هر کتابخانه ۱۴۱ عنوان کتاب تعلق گرفته است. امیدوارم با ورود این منابع به کتابخانه های استان، شاهد غنای بیشتر از پیش این مراکز و استقبال و رضایت بیشتر مراجعین و اعضای فرهیخته کتابخانه ها باشیم. در مرحله اول خرید انجام شده شهرستان تهران با ۵ هزار و ۹۸۷ عنوان، شهرستان شهریار با ۲هزار و ۸۲۵ عنوان و شهرستان ری با ۲هزار و ۷۶۲عنوان بیشترین تعداد کتاب را دریافت کرده اند.
اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران دارای ۱۶۱ باب کتابخانه، ۱۹۶هزار و ۹۶۵عضو و ۲میلیون و ۶۷۱هزار و ۲۸۳ عنوان منابع است.


منبع:

1399/06/07
13:56:08
5.0 / 5
1527
تگهای خبر: برنامه , خرید , فرهنگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلك بلاگ