توسط نشر نو؛

یازدهمین كتاب نسل قلم چاپ شد

یازدهمین كتاب نسل قلم چاپ شد

ترجمه كتاب فریدریش نیچه نوشته مارتین جی. نیوهاوس بعنوان یازدهمین كتاب مجموعه نسل قلم توسط نشر نو منتشرو راهی بازار نشر شد.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، کتاب «فریدریش نیچه» نوشته مارتین جی. نیوهاوس اخیرا با ترجمه خشایار دیهیمی توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است.
این کتاب، یازدهمین عنوان از مجموعه «نسل قلم» است که این ناشر چاپ می کند. این مجموعه و عناوین اش برای نخستین بار ۲۵ سال پیش منتشر شدند و بنیان آن توسط خشایار دیهیمی، آرمان امید، بهرام داوری و حسن ملکی دیگر گذاشته شد.
چاپ باردیگر «نسل قلم»، بهمن ماه ۹۷ توسط نشر نو کلید خورد و ۵ عنوان اولش راهی بازار نشر شدند. این مجموعه و عناوین اش برای نخستین بار ۲۵ سال پیش منتشر شدند و بنیان آن توسط خشایار دیهیمی، آرمان امید، بهرام داوری و حسن ملکی دیگر گذاشته شد. کتاب های «نسل قلم» زندگینامه نویسندگان را در بر نمی گیرند بلکه شرح و تفسیر و نقد آثار و اندیشه های نویسندگان مورد نظر اند. این کتاب ها به تعبیر دبیر مجموعه پیش رو، نقطه شروع خوبی برای مخاطبانی هستند که به دنبال پیدا کردن راهی برای ورود به مضامین و اندیشه های این نویسندگان هستند.
«هرمان ملویل»، «جورج اورول»، «پابلو نرودا»، «آنا آخماتوا»، «کارلوس فوئنتس»، «ارنست همینگوی» و «سورن کی یر کگور»، «دی. ایچ. لارنس»، «ژان ژاک روسو» و «تی. اس. الیوت» کتاب هایی هستند که در پروژه چاپ باردیگر این مجموعه انتشار یافته اند. بدین سان «فردریش نیچه» یازدهمین کتاب این مجموعه است.
نسخه اصلی کتاب «فردریش نیچه» سال ۱۹۸۵ توسط انتشارات پسران چارلز اسکریبنر در نیویورک چاپ شده و نخستین چاپ ترجمه اش هم مربوط به سال ۱۳۷۶ است. فردریش نیچه، فیلسوف آلمانی سال ۱۸۴۴ در خانه کشیش بخش روکن، شهری در ایالت ساکسونی کشور پروس متولد شد. پدر او کشیشی لوتری بود و مادرش نیز از نظر خانوادگی، ریشه های مذهبی محکمی داشت. اما جالب است که نیچه همان فیلسوفی است که جمله معروف «خدا مرده است» را وارد عالم فلسفه کرده است. میل جسورانه این فیلسوف برای کشف حقیقت و دشمنی اش با مذهب، دقیقا ریشه از همین مقدمات مذهبی و خانواده اش داشت.
مرگ پدر نیچه در کودکی او، یکی از ضربات مهم و موثر به زندگی این فیلسوف شمرده می شود. وی در سال ۱۸۶۴ بطور علنی از مذهب برید؛ یعنی زمانی که به بُن رفت تا در دانشگاه، رشته الاهیات و زبان شناسی بخواند.
نیچه در سال های پایانی عمر گرفتار بیماری روانی شد.
کتاب پیش رو به معرفی خلاصه وار این اندیشمند آلمانی و فلسفه اش اختصاص دارد.
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
در اینجا نیچه گام بزرگی ورای آنچه در زایش تراژدی درباره حقیقت گفته بود برمی دارد. در زایش تراژدی او از امکان یگانه هنرمند برای دستیابی به حقیقت سخن به میان آورده بود و در چندین نوبت تکرار کرده بود که زندگی را فقط هنر می تواند توجیه کند. اما در کتاب در باب فواید و مضّار تاریخ او میان بینش هنرمند و دیگر حقایقی که احیانا معتبرتر و ارزشمندتر هستند تمیز قائل می شود: «بدینسان انسان تار خودرا به گرد گذشته می تند و آنرا تابع خود می کند، و بدینسان میل به هنر که در وجود اوست به بیان درمی آید _ اما نه میل او به حقیقت و عدالت. عینیّت و عدالت هیچ ربطی به یکدیگر ندارند.» بازمی گردیم به دلبستگی نیچه به عدالت و کشف می نماییم که عدالت نوع خاصی از حقیقت است. در این نوشته آن کسی که «احترام انگیزترین نمونه نوع انسان» توصیف می شود، انسان عادل است نه انسان هنرمند. نیچه می نویسد: «هیچ کس بیش از آن کسی که انگیزش و نیروی عملی به عدالت را دارد شایسته احترام ما نیست.» او چیز زیادی درباره منشا این انگیزش به ما نمی گوید، و هنوز نظریه ای هم درباره تاثیر فرد عادل بر نوع انسان نپرداخته است، اما فعلا به این نتیجه رسیده است که پاسخ چنین سوالاتی را نمی توان در قلمرو زیبایی شناسی جستجو کرد.
این کتاب با ۱۱۴ صفحه، شمارگان ۵۵۰ نسخه و قیمت ۱۸ هزار تومان انتشار یافته است.

1399/06/01
14:24:09
5.0 / 5
1601
تگهای خبر: رمان , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲