مروری بر نتایج عملیات قدس۵

مروری بر نتایج عملیات قدس۵

به گزارش بلك بلاگ سلسله عملیات های محدودی در تابستان ۱۳۶۴ كه بر اساس فرمان حضرت امام خمینی (ره) برای گرم نگه داشتن جبهه ها و ضرورت پیشگیری از آسودگی دشمن در بعضی مناطق با هدفهای نظامی سیاسی انجام گرفت. كه عملیات «قدس۵» هم یكی از این عملیات ها به حساب می آید.به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، عملیات «قدس ۵» برای تکمیل پیروزی های عملیات های قدس ۱ و۲ در نظر گرفته شد و هدف از انجام آن، تصرف پاسگاه «الیج» واقع در «هورالهویزه» و نزدیک شدن به «البیضه» بود. با عنایت به حساسیت پاسگاه «الیج» که در سمت چپ پاسگاه «بلاله» و نزدیک البیضه قرار داشت، تأمین بیشتر جاده «خندق» و جناح راست خط پدافندی مدنظر فرماندهان سپاه پاسداران بود، چونکه احتمال می رفت دشمن با اتکا به خشکی های موجود در این محور، با نزدیک شدن به مواضع خودی، آنرا مورد تهدید قرار دهد.

از این رو، محدودتر شدن خط پدافندی خودی و تقلیل پاسگاه هایی که بر روی آب قرار داشت، همچون اهداف این عملیات بود که رزمندگان ایرانی تقریباً به نیمی از این اهداف دست پیدا کردند. این عملیات با رمز «یا علی بن ابیطالب (ع) » ساعت ۲۳ روز ۱۵ مرداد ماه ۱۳۶۴ در غرب هورالهویزه شروع شد.

طی دو روز نبرد ۳۰ کیلومتر مربع از هور آزاد شد، همینطور ۱۶۸ تن از نیروهای دشمن کشته و زخمی شده، یا به اسارت درآمدند. علاوه بر آن غنایمی همچون چند قبضه خمپاره انداز، سلاح ضد هوایی تک لول و مانند آن از دشمن به دست آمد و «گردان ۳» از تیپ ۷۰۱ کماندویی عراق منهدم شد.

سلسه عملیات «قدس» نشان دهنده ادامه و استمرار جنگ به هر شکل ممکن بود. این امر گذشته از دستاوردهای نظامی و صدمه پذیر کردن و انهدام دشمن، نتایج مهمی به شرح زیر داشت:

۱ - حفظ روحیه و قدرت رزمندگان اسلام.

۲ -افزایش انسجام یگان ها و پرورش کادر و افزودن به تجربیات جنگی آنها.

۳ - گرم نگه داشتن جوّ جنگ در بین مردم و یگانهای عملیاتی.

۴ - تضعیف روحیه سربازان دشمن و ایجاد تزلزل در آنان.

۵ - به ضعف کشاندن موضع قدرت نمایی و مانور دشمن که بعد از عملیات بدر با جنگ شهرها در حال افزایش بود.

۶ - در انفعال قراردادن دشمن و گرفتن مجال هرگونه پدافند از او.

۷ - باز پس گیری بخشی از اراضی اشغالی و پیشروی در خاک دشمن.

۸ -نشان دادن توانایی و قابلیت های نظامی جمهوری اسلامی برای وارد آوردن فشارهای پی درپی به دشمن.

۹ - فریب دشمن و پیشگیری از هوشیاری آن نسبت به عملیاتهای اصلی و گسترده مثل والفجر۸.

۱۰ - نزدیک شدن به عمق خاک دشمن در بعضی مناطق و تسلط بر خطوط ارتباطی و عقبه آنها.

۱۱ - بهره گیری از زمان و مشغول ساختن دشمن، برای طراحی عملیات گسترده و بازسازی و سازماندهی یگان ها.

۱۲ - کشاندن نیروهای احتیاط دشمن به خطوط پدافندی و فرسایش آنها و هم پیشگیری از آمادگی آنها برای مقابله با عملیات گسترده خودی.

۱۳ - تقویت و پشتیبانی یگانهای رزمی به وسیله مردم هر منطقه.

به این ترتیب، سلسله عملیات های محدود در تابستان ۱۳۶۴ که بر اساس فرمان حضرت امام خمینی (ره) برای گرم نگه داشتن جبهه ها و ضرورت پیشگیری از آسودگی دشمن در بعضی مناطق با هدفهای نظامی سیاسی انجام گرفت، به میزان بسیاری مؤثر واقع شد و ابتکار عمل در جبهه خودی و انفعال دشمن همچنان حفظ شد.

منبع:

1399/05/16
11:34:34
5.0 / 5
1868
تگهای خبر: رمان , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳