گزارش بلك بلاگ

سازمان هواپیمایی از صدور مجوز آژانس فروش بلیت كنار گذاشته شد؟

سازمان هواپیمایی از صدور مجوز آژانس فروش بلیت كنار گذاشته شد؟

در حالی معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی از حذف سازمان هواپیمایی كشوری از زنجیره صدور مجور دفاتر فروش بلیت هواپیما (بند الف) خبر می دهد كه سازمان هواپیمایی این مورد را رد می كند.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، هیئت مقررات زدایی وزارت اقتصاد در ۸ آبان ۹۶ تصویب کرد که سازمان (وزارت) میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مسئول صدور مجوز دفاتر خدمات گردشگری بندهای الف، ب و پ است. این در شرایطی است که تا پیش از این مصوبه، مجوز آژانس های «بند الف» را سازمان هواپیمایی، «بند ب» را وزارت گردشگری و «بند پ» را سازمان حج و زیارت واگذار می کرد.
علی رغم گذشت حدود ۳ سال از این مصوبه و ابلاغ آن به سازمان هواپیمایی کشوری، همچنان این سازمان در مقابل اجرای آن مقاومت کرده و مجوز آژانس های بند الف را از انحصار خود خارج نکرده است.
جالب اینکه سازمان هواپیمایی کشوری در آخرین آپدیت (به روز رسانی) سامانه ثبت نام متقاضیان دریافت مجوز آژانس گردشگری بند الف یا همان صدور بلیت پروازهای داخلی و خارجی در تاریخ ۵ مرداد سال جاری، اعلام نموده است که به علت شیوع ویروس کرونا، به هیچیک از درخواست های حضوری پاسخ نداده و متقاضیان باید مدارک مورد نظر را پُست (!) کنند.
صرف نظر از اینکه چرا باید در قرن ۲۱ ام، هنوز هم برخی دستگاه های اجرایی دولتی، به جای استفاده از دولت الکترونیک، متقاضی پُست کردن مدارک باشند؟، این مورد نشان داده است که سازمان هواپیمایی همچنان خویش را مرجع صدور مجوز آژانس های گردشگری بند الف می داند، نه وزارت گردشگری.

رئیس سازمان هواپیمایی: صدور مجوز بند الف را به وزارت گردشگری نمی دهیم فقط با آنها همکاری می کنیم
علی عابدزاده معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری هم در نیمه بهمن ماه سال ۹۷ در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره مصوبه سال قبل هیأت مقررات زدایی وزارت اقتصاد در خصوص واگذاری صدور مجوز آژانس های بند الف از سازمان هواپیمایی کشوری به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تصریح کرد: ما در سازمان هواپیمایی آمادگی داریم تا با سازمان گردشگری هماهنگ شده و کار صدور مجوز را با همکاری آنها انجام دهیم.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: قرار نیست فرآیند صدور مجوز به سازمان گردشگری واگذار شود بلکه سازمان هواپیمایی آنرا در اختیار خواهد داشت و اجرای آن با هماهنگی سازمان گردشگری خواهد بود.
معاون وزیر گردشگری: پنجره واحد صدور مجوز دفاتر خدمات گردشگری ایجاد می شود
اواخر هفته گذشته (۸ مرداد) ولی الله تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اعلام نمود: نظر به اینکه برای فعالیت یک دفتر خدمات مسافرتی سه بند، شامل صدور مجوز فعالیت یا بند ب، صدور بلیت یا بند الف و صدور مجوز فعالیت تورهای زیارتی یا بند پ از سه ارگان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان هواپیمایی و سازمان حج و زیارت مورد نیاز است، بنابراین تصمیم بر آن شد تا به منظور تسهیلگری و تسریع در صدور مجوزهای مورد نیاز، مبحث ادغام مجوزها در هیئت مقررات زدایی کسب و کارهای گردشگری که ذیل وزارت اقتصاد و دارایی فعال است؛ مطرح و مصوب شد با تعریف پنجره واحد خدمات، مرجع اصلی صدور مجوزهای لازم برای فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سپرده شود.
هیئت وزیران ناجی سازمان هواپیمایی می شود؟
هر چند که پنجره واحد به مفهوم حذف هیچیک از سه دستگاه مذکور برای صدور مجوزهاست، اما استفاده از کلمه «ادغام» مجوزها از جانب معاون وزیر گردشگری، می تواند به این مفهوم باشد که دو دستگاه دیگر همچون سازمان هواپیمایی کشوری، باید ذیل فعالیت وزارت خانه مذکور نسبت به صدور مجوزها اقدام نموده و دیگر نمی تواند رأسا این فعالیت را انجام دهد.
به خصوص که تیموری معاون وزیر گردشگری از پیشنهاد این وزارت خانه برای اصلاح «آئین نامه اجرایی قانون نظارت بر تأسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی جهانگردی و زیارتی مصوب ۲۷ خرداد ۱۳۸۰ هیئت وزیران» به هیئت دولت اطلاع داده است که در صورت تصویب آن در دولت، سازمان هواپیمایی عملاً از زنجیره صدور مجوز آژانس های گردشگری حذف شده یا نهایتاً به دستگاهی که بخشی از استعلامات را پاسخ می دهد، تبدیل خواهد شد.
هشدار نسبت به بازگشت بازار زیرزمینی خرید و فروش مجوز بند الف
در حالی که سازمان هواپیمایی کشوری توانسته به خوبی بازار زیرزمینی خرید و فروش مجوز بند الف دفاتر خدمات گردشگری را که در دهه ۸۰، از گرمای مطبوعی برای دلالان برخوردار باشد با صدور حداکثر یک ماهه صدور مجوز در صورت عرضه مدارک، جمع کند، اما اگر درخواست وزارت گردشگری برای انتقال مرجع صدور این مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری به وزارت گردشگری در هیئت وزیران به تصویب برسد، با عنایت به این که این وزارت خانه امکان دارد در چرخه جدیدی از انواع مجوزهای با ارزش بیفتد، نتواند چابکی و سرعت سازمان هواپیمایی کشوری در صدور مجوزها را داشته یا حتی به بهانه اینکه برای این کسب و کار، درخواست های زیادی وجود دارد یا بازار آن اشباع شده، جلوی صدور مجوزهای جدید را بگیرد.
اقدامی که می تواند بار دیگر فروش مجوزهای فروش بلیت هواپیما (بند الف) را به بازارهای زیرزمینی و بازی های قیمت گذاری دلالان برای این مجوزها برگرداند.
رئیس انجمن دفاتر گردشگری: قیمت مجوز بند الف
حرمت الله رفیعی رئیس انجمن دفاتر خدمات گردشگری درباره صدور مجوز بند الف از جانب سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: هم اکنون سازمان هواپیمایی به صورت بی رویه مجوز داده و هر فردی که تقاضا کند، مجوز لازم را صادر می کند.
وی اضافه کرد: این اقدام سبب شده تا دیگر خبری از خرید و فروش مجوز بند الف نبوده و سازمان هواپیمایی کشوری هم حداکثر تا یک ماه مجوزهای مربوطه را صادر می کند. حتی اگر کسی بخواهد مجوز لازم را خریداری کند، زمان بیشتری می برد.
رئیس انجمن دفاتر خدمات گردشگری اظهار داشت: از طرفی با عنایت به کاهش تقاضای سفر به علت کرونا و هم اقدامات برخی ایرلاین ها، دیگر راه اندازی کسب و کار دفاتر خدمات گردشگری به صرفه نیست. بگونه ای که خیلی از دفاتر گردشگری در حال تعطیلی هستند و هیچ مشتری ای ندارند.
رفیعی با اشاره به اینکه در سال های گذشته خرید و فروش مجوز دفاتر بند الف رایج بود، اظهار داشت: یکی از علل آن، عدم توسعه آژانس های اینترنتی فروش بلیت بود؛ دیگر اینکه این شغل، کسب و کاری لوکس محسوب می شد بنابراین برخی تلاش می کردند تا آژانس های گردشگری راه اندازی کنند تا به وسیله آن بتوانند به ارتباطاتی با سازمان ها و دستگاه های دولتی و اجرایی دست یافته و تورهای گردشگری داخلی و خارجی ایجاد کنند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون تنها بند الف هیچ درآمدی برای دفاتر گردشگری ندارد، اظهار داشت: درآمد دفاتر عمدتاً از بند ب و برگزاری تورهای گردشگری می باشد و مجوز بند الف صرفا به امکان فروش بلیت برای اجرای تورها کمک می نماید.
مظنه قیمت مجوز بند الف آژانس های پُرمشتری: ۵۰۰ میلیون تومان
رفیعی در مورد مظنه قیمت مجوز بند الف اظهار داشت: اولاً خرید و فروش مجوز قانونی نیست ثانیاً هم اکنون بین ۱۵۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان برای مجوز بند الف آژانس های مشهور و «پُرتقاضای خرید بلیت یا تور»، پیشنهاد فروش وجود دارد اما فرایند تغییر نام به خریدار، خیلی سخت است.
به گفته این فعال صنفی گردشگری، مجوزهای بند الف را یا به نام افراد می دهند که کمتر از ۵ درصد است و یا اینکه به نام شرکت های خدمات گردشگری می دهند که بیشتر از ۹۵ درصد مجوزهای صادر شده به اسم شرکت است.
شرایط خرید و فروش نمایندگی ایرلاین های خارجی در ایران
وی درباره خرید و فروش مجوز نمایندگی ایرلاین های خارجی اظهار داشت: اغلب ایرلاین های خارجی در ایران شخصاً نمایندگی دارند ولی برخی از ایرلاین ها، نمایندگی خود در ایران را به یک آژانس می دهند و با او قرارداد امضا می کنند که این مجوز هم قابل خرید و فروش نیست.


منبع:

1399/05/11
15:14:26
5.0 / 5
1861
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , خرید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱