یك هفته با كتاب؛

شیوع ویروس كرونا و افزایش فروش كتاب در بازارهای آمریكا و انگلستان

شیوع ویروس كرونا و افزایش فروش كتاب در بازارهای آمریكا و انگلستان

مرور اخبار حوزه كتاب و نشر در هفته ای كه گذشت، موید این نكته است كه شیوع ویروس كرونا در آمریكا و انگلستان موجب رونق بازار كتاب و كتابفروشی ها شده است.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش «یک هفته با کتاب» این هفته ۱۳ خبر را در خود جا داده و ۳ خبر از گزارش هفته پیش، کمتر دارد. این گزارش ۴ خبر خارجی و بین المللی دارد که از نظر ارزش خبری، اهمیت نسبتاً بیشتری از اخبار داخلی گزارش دارند.
اما نکته مشابه گزارش این هفته با هفته پیش، بودن ۲ خبر درگذشت در آن است. بدین سان گزارش این هفته هم مانند گزارش هفته گذشته، ۲ خبر از درگذشت اهالی چاپ و نشر کشور را در خود جا داده است.
گزارش این هفته با خبری از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب توسط وزارت ارشاد آغاز می شود. دومین و سومین خبر هم مربوط به درگذشت یکی از پیشکسوتان چاپ و نشر و یکی از شاعران کاشانی کشور است. در این گزارش همین طور ۲ خبر از کتابخانه ملی مرور می شود که یکی مربوط به تعطیلی آن به خاطر کرونا و دیگر مربوط به اهدای کتاب است. خبر بعدی مربوط به نهاد کتابخانه های عمومی کشور و تدوین استاندارد کتابخانه هاست و بعد از آن هم، ۳ خبر از آغاز جشنواره قصه گویی کودکان روستایی و عشایر، انتشار فراخوان برای تولیدات مکتوب درباره کودتای ۳ اسفند و معرفی منبع یکی از مسابقات کتابخوانی کشور مرور می شود.
«یک هفته با کتاب» این هفته ۴ خبر خارجی دارد که ۲ خبرشان درباره فروش کتاب در آمریکا و انگلستانِ این روزهاست. این دو خبر نشان می دهند کرونا موجب رونق فروش کتاب در این کشورها شده است. ۲ خبر دیگر هم درباره برنده های جایزه کتاب جورج اورول و انتشار کتاب جیم کری بازیگر هالیوود است.
در ادامه مشروح گزارش را از نظر می گذرانیم؛
برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب توسط وزارت ارشاد
ایوب دهقانکار مدیرعامل موسسه فراگیر وزارت ارشاد، این هفته در گفتگویی که با برنامه تقاطع فرهنگ رادیو گفتگو داشت، از برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی امسال آگاهی داد و اصرار کرد این رویداد جایگزین نمایشگاه کتاب تهران نخواهد بود.
وی در این برنامه اظهار داشت: تلاش داریم نمایشگاه مجازی برپا شود و از تجربیات تیم فنی برای شکل گیری این رویداد مجازی بهره برده ایم. در سال ۹۹ حتما یک نمایشگاه مجازی خواهیم داشت اما این رویداد جایگزین نمایشگاه کتاب تهران نخواهد بود.
درگذشت یکی از پیشکسوتان چاپ و نشر کشور
موسی علمی از اعضای خاندان علمی، مدیر کتابفروشی علمی و از دست اندرکاران نشرهای علم، علمی و سخن، بامداد سه شنبه ۲۴ تیر در اثر بیماری از دنیا رفت. او فرزند محمدعلی علمی بزرگترین پسر محمداسماعیل علمی و بنیانگذار شرکت تضامنی چاپ علمی بود که همراه با برادرانش ۸ انتشارات و چندین کتابفروشی را اداره می کردند.
درگذشت یکی از شاعران آیینی کشور
علی شریف کاشانی شاعر آیینی کشور هم این هفته از دنیا رفت. وی متولد سال ۱۳۰۸ بود.
تعطیل شدن کتابخانه ملی
پیرو ابلاغیه استانداری تهران، برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، تالارهای کتابخانه ملی از چهارشنبه ۲۵ تیرماه تا جمعه ۳ مردادماه به مدت ۱۰ روز تعطیل اعلام شدند. این اتفاق در حالی می افتد که کتابخانه ملی بعد از تعطیلی به خاطر کرونا، طی یک پروسه سه مرحله ای بازگشایی شده بود.
اهدای کتاب های کتابخانه ملی به مدارس مهربانیخبر دیگرِ این هفته از کتابخانه ملی این بود که سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بیش از هزار جلد کتاب در حوزه های گوناگونی چون کودک و نوجوان، کمک درسی، آموزش و… را به مدارس مهربانی پارس اهدا کرد. این مدارس، تحت نظارت موسسه نیکوکاری کنشگران توسعه پارس در استان های تهران، سیستان و بلوچستان، یزد و گلستان فعالیت می نمایند و هم اکنون بیش از یک هزار و ۵۰۰ دانش آموز از خانواده های کم برخوردار و بی سرپرست در آنها به تحصیل اشتغال دارند.پایان تدوین استاندارد کتابخانه های عمومی ایران
این هفته همین طور اعلام گردید نگارش و تدوین «استاندارد کتابخانه های عمومی ایران» توسط انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران، با همکاری سازمان های در رابطه با کتابخانه های عمومی و شبه عمومی به انتها رسیده است. تولید این کتاب به سفارش و نظارت علمی و عالی نهاد کتابخانه های عمومی کشور بوده است.آغاز جشنواره قصه گویی کودکان روستایی و عشایراولین جشنواره قصه گویی کودکان روستایی و عشایر با عنوان «قصه گوی صبا» با هدف ترویج فرهنگ قصه گویی و ارتقای دانش اقتصادی کودکان روستایی و عشایر، از روز دوشنبه ۲۳ تیر شروع به کار کرد.انتشار فراخوان برای تولید مکتوبات درباره کودتای رضاخانمؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت این هفته با انتشار فراخوانی از صاحبان قلم دعوت کرد همزمان با یکصدمین سال کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ که رضاخان پهلوی با حمایت بریتانیا، رژیم پهلوی را در این مستقر کرد، درباره این واقعه تاریخی دست به تولید داستان و آثار غیرداستانی بزنند.معرفی منبع سومین مسابقه کتابخوانی هشت بهشتمعاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران در امتداد برگزاری مجموعه مسابقات کتابخوانی دانشجویی هشت بهشت، برای سومین دوره این رویداد رمان کلاسیک «بینوایان» اثر ویکتورهوگو را برای مطالعه دانشجویان دانشگاه های استان های تهران و البرز انتخاب نمود.
معرفی برنده های جایزه جورج اورول
دو برنده جایزه جورج اورول سال ۲۰۲۰ که به آثار سیاسی اهدا می شود، این هفته معرفی گشتند. به این ترتیب، در بخش کتاب های سیاسی غیرداستانی کیت کلانچی برای نوشتن کتابی با عنوان «کودکانی که من آموزششان دادم و آنچه آنها به من آموختند» و در بخش داستانی نیز کالسون وایت هد برای کتاب «پسران نیکل» بعنوان برنده برگزیده شد.
نویسنده شدن جیم کری
جیم کری بازیگر و نقاش اخیرا با همراهی دینا واچونِ نویسنده، رمانی با عنوان «خاطرات و اطلاعات نادرست» منتشر نموده که در نگارش آن، از جزییاتی از زندگی و مسیر حرفه ای کاری خود بهره برده تا داستانی خیالی درباره آخرالزمان و تولد باردیگر در هالیوود تعریف کند. این رمان هفته گذشته چاپ شد.
بالا رفتن فروش کتاب در آمریکا
طبق خبری که ابتدای این هفته انتشار یافت، در صورتیکه شیوع ویروس کرونا در آمریکا اقتصاد این کشور را با مشکلات جدی روبه رو کرده است، بازار نشر این کشور در مقایسه با ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۹ رشدی ۲.۸ درصدی را تجربه نمود. آمار رسمی نشان میدهد ۶ ماه نخست سال ۲۰۲۰ فروش کتاب برابر ۳۲۲.۱ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۹ که برابر ۳۱۳.۵ میلیون دلار بود، این رشد را ثبت کرده است.رونق بازار کتاب بریتانیااین هفته همین طور در خبر دیگری اعلام گردید در صورتیکه هنوز در بخش هایی از بریتانیا کتاب فروشی ها باردیگر آغاز به کار نکرده اند، اما فروش کتاب در مغازه هایی که بعد از شیوع ویروس کرونا کارشان را از سر گرفته اند، فوق العاده بوده است.
به این ترتیب، در هفته اخیر کتاب فروشی های بریتانیا ۳.۸ میلیون نسخه کتاب چاپی فروختند و مردمی که مدت ها در بریتانیا در قرنطینه بودند با بازگشایی کار کتاب فروشی ها استقبال زیادی از بازار کتاب به عمل آوردند؛ خصوصاً به سراغ رمان های جنایی و پلیسی رفتند. در سه هفته ای که از بازگشایی کتاب فروشی ها می گذرد، رونق کتاب باورنکردنی بوده و بازار کتاب روزگار سالمی را از ۱۵ ژوئن تابحال سپری کرده است.

1399/04/27
12:08:35
5.0 / 5
2240
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳