گزارش مهر از یك خاستگاه اجتماعی؛

بررسی عوامل بدحجابی ضرورتی انكارناپذیر

بررسی عوامل بدحجابی ضرورتی انكارناپذیر

به گزارش بلك بلاگ به نظر می آید ترویج حجاب و عفاف این روزها نیازمند اجرای برنامه های ویژه ای در سطح استان سمنان است استانی كه ائمه جمعه و جماعات آن در مورد بدحجابی در آن اخطار داده اند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: در آستانه مرصاد همیشه استان سمنان حال و هوای دیگری دارد عملیاتی که پس از قطعنامه و در سال ۶۷ در چارزبر با درخشش تیپ ۱۲ قائم استان سمنان توانست طومار فروغ جاویدانی های مسعود و مریم را در هم بپیچد و پوچ بودنشان را به ثبات برساند.
عکس ها و تصاویر آن روزهای تابستان ۶۷ هنوز هستند مردان همه یک شکل بودند غالباً عینک ها بزرگ، پیراهن های ساده اما رنگارنگ و بانوان با رعایت حجاب کامل؛ چقدر بی آلایش. حتی مانتو اپل دارهایی که تا قوزک پا می آمدند هم سادگی داشتند هرچند فقط سرمه ای و سیاه بودند!

روزگاری سپری شده
امروز اما گاهی نمی گردد مرد را از زن تمیز داد مانند ماشین هایمان لباس هایمان هم شده سفید، سیاه، خاکستری اما تا بخواهید از پارچه هایشان کاسته شده است. چه شد که ظرف سه دهه یک باره همه چیز برایمان تغییر نمود.
لباس هایی که روزگاری با سبیل نازک و قیطانی مردها و پشت موهایی که صاف می ایستادند جای خویش را به خال کوبی و تی شرت هایی که هم از آستین کم دارند هم از قد، چه شد که سادگی زنان جای خویش را به مانتوهایی داد که البته بهتر بگوییم تکه پارچه ای هستند که روی شانه می افتند نه مانتو چون مانتو و شال و روسری هم خود تعریفی دارد.
ریشه بدحجابی در اجتماع است
علیرضا معصومی استاد جامعه شناسی اما ریشه بدحجابی و بی حجابی را در اجتماع می داند و می گوید: این پدیده چیزی نیست که یک شبه ایجادشده باشد، یک نوع سیر حرکت و تکاملی داشته که خاستگاه آن اجتماعی است و محرک هایی هم از درون و بیرون کشور به آن دامن می زنند اما ابتدا باید گفت هر زمان که ما بتوانیم با بدحجابی به مثابه یک پدیده سوء اجتماعی برخورد نماییم در درمانش هم موفق خواهیم شد.
معصومی بابیان اینکه جامعه ناخودآگاه در سه دهه اخیر به سمتی هدایت شده که بسیاری هنجارها و ناهنجاری ها امروز جای سابق خویش را ندارند، بیان نمود: امروز پدیده هایی مانند همسرانی که برای بی حجابی در فامیل به زنشان اصرار می ورزند، روابط بدون قیدوبند در بستر اجتماع، تشکیک مسائل عقیدتی و دینی از جانب جوانان، طلاق، پوشیدن البسه مهمانی بدون حجاب جهت شرکت در مجلس ختم و … در بستر جامعه ای شکل گرفته اند که نسبت به سه دهه قبل ارزش ها و هنجارها در آن تفاوت کرده است.
وی اضافه کرد: اگر این مسائل یک شبه در بستر جامعه شکل می گرفتند می شد یک شبه هم آنرا درمان کرد اما این گونه نیست باید اقداماتی که به سلامت سازی جامعه مان کمک می نماید در پیش بگیریم. برای سال ها هر کس اعتیاد داشت دستگیر می شد اما آیا شاهد کاهش اعتیاد بوده ایم؟ پس باید دانست که ابتدا نگاهمان به اصلاح شرایط جامعه اشتباه بوده و است.

اهمیت مخاطب شناسی
در سال های اخیر متأسفانه به علت عدم مخاطب شناسی درست همایش های عفاف و حجاب برای باحجاب ها برگزارشده! معصومی ضمن اشاره به لزوم مخاطب شناسی، می افزاید: باید دانست که برخی بی حجابی ها برحسب ناآگاهی و امکان دارد بخش دیگری از آن برحسب عدم اطلاع درست حتی از احکام و فلسفه و لزوم حجاب باشد.
وی بابیان اینکه همه افرادی که حجاب کامل را رعایت نمی کنند افراد بی ایمانی نیستند بلکه امکان دارد آگاهی درستی را دریافت نکرده باشند، اظهار داشت: این نشان داده است درزمینهٔ جامعه شناسی حجاب هنوز راه درازی وجود دارد.
حجت الاسلام عباس امینی امام جمعه شاهرود هم چنین نظری دارد، وی بابیان اینکه عدم مخاطب شناسی توانسته تا حد زیادی به مسائلی از قبیل بدحجابی دامن بزند، اظهار داشت: ما هم معتقد هستیم که گفتمان حجاب باید برای بی حجاب ها برگزار گردد نه باحجاب ها و این را هم باید در نظر داشت که عفاف و به دنبال آن حجاب برپایه روایات مانع افسردگی و فرسودگی روحی و روانی می شود.
امام جمعه شاهرود بابیان اینکه می بایست مسائل حجاب را اعتقادی و با فلسفه درست تبیین کرد، اظهار داشت: حجاب باید با روش های عقلی منطقی ترویج شود تا بتوانیم شاهد بازخورد از جانب مخاطب هم باشیم. اقناع فکری لزوم جامعه امروز است اگر شخصی اجبار عقلی حجاب را به درستی نشناسد، زمانی که دستش را رها کردیم، به دنبال کار قبلی خواهد رفت پس در این خصوص لزوم اقناع فکری مشخص خواهد شد.
ضرورت تعریف مدهای اسلامی
یک فعال حوزه پوشاک هم با اشاره به اینکه تعریف مدهای اسلامی یک راهکار مناسب برای ترویج حجاب است، اظهار داشت: باید دانست که ذائقه امروز جوانان تغییر کرده است پس درنتیجه باید نسبت به ذائقه امروز لباس تولید کرد تا بتوان رضایت مردم به خصوص بانوان را به دست آورد.
علی کوثری بابیان اینکه بارها پیش آمده بانوانی آمده اند که می خواهند مانتو داشته باشند اما حجاب کاملشان را هم دارند، بیان نمود: امروز برای این دسته بانوان که می خواهند حجاب را با مانتو داشته باشند آیا مانتوی مناسب وجود دارد؟ همه مانتوها جلوباز شده اند همه شان بگونه ای طراحی شده اند که هیچ چیزی ندارند که بشود با آن حجاب را همراه با مانتو حفظ کرد درنتیجه این دسته بانوان باید چه کنند؟ آیا باید البسه ای بخرند که ازلحاظ حجاب نامناسب است؟
وی می افزاید: مردم و خصوصاً قشر مذهبی جامعه، مغازه داران را همیشه مقصر می دانند درحالی که این گونه نیست، مغازه دارها هم خودشان از تولیدی های دیگر می خرند و عرضه می کنند مگر در حلقه تصمیم سازی درباره تهیه البسه فاخر برای دوست داران حجاب اسلامی چه جایگاهی دارند که همیشه متهم می شوند و اگر هم قرار باشد برخوردی باکسی شود در صف نخست هستند.

اعتراض به وضعیت موجود
این مبحث حتی اعتراض امام جمعه های استان سمنان را هم در نماز جمعه هفته قبل به دنبال داشت تا جایی که حجت الاسلام قدمی امام جمعه موقت آرادان در سخنانی انتقادآمیز از وضعیت عرضه البسه در سطح شهرهای استان انتقاد نمود.
امام جمعه موقت آرادان بابیان اینکه برای خرید البسه مناسب برای همسر و دخترم بعضی اوقات مجبور هستیم به قم سفر نماییم، می گوید: چرا باید لباس ساده بانوان که حجابشان را تضمین می نماید وجود نداشته باشد یا به سختی در بازار یافت شود.
قدمی بابیان اینکه یکی از علل عمده عدم حرکت بانوان به سمت حجاب کامل یا چادر گرانی آن است، ابراز کرد: بانوان حق دارند که سمت چادر نروند چونکه گران است امروز چادر مشکی باقیمت هایی عرضه می شود که اصلاً منطقی نیست بنابراین امید است مسؤلان و دولتمردان و … به این مورد ورود کنند.
راهکارهای ترویجی
از سوی دیگر باید گفت حجاب و عفاف باید ترویج شود و در کنار آن مسؤلان زیرساخت هایش را مهیا کنند دراین باره مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان معتقد است: با عنایت به این که امکان برگزاری تجمعات و مراسم در سطح استان به علت کرونا وجود ندارد برنامه های هفته حجاب و عفاف در فضای مجازی تقویت می شود اما این به معنای تعطیل شدن برنامه های هفته حجاب و عفاف نیست.
حجت الاسلام علی شکری بیان نمود: برنامه های ویژه هفته حجاب و عفاف با استفاده از فضای مجازی شامل پادکست، سخنرانی، عکس نوشته، استفاده از تولید محتوای فاخر فرهنگی در حوزه حجاب، پویش ها و مسابقه ها و … در سطح استان با مشارکت فعالان فرهنگی، کانون های فرهنگی و مذهبی، مؤسسات دینی، هیئت های مذهبی و روحانیان و… انجام می شود.
شکری با اشاره به اینکه تبیین فلسفه وجودی و اهمیت حجاب در جامعه یکی از ارکان برنامه های این هفته در فضای مجازی و با همکاری فعلان فرهنگی استان سمنان است، بیان داشت: مسائل در رابطه با حجاب به صورت بسته های تغذیه فکری برای روحانیان و مبلغان ارسال شده است.

سه شنبه های نورانی
یکی از اقداماتی که در سطح استان به خصوص شاهرود دیده می شود طرح های تشویقی به رعایت حجاب است گروهی از دختران محجبه شاهرودی در چارچوب طرح سه شنبه های مهدوی، مدت ها است که هر سه شنبه در گوشه ای از شهر می ایستند میزی می گذارند گل و بروشورهایی در رابطه با حجاب بر روی آن قرار می دهند و به بانوان گل می دهند.
اقدامی ویژه که در جهت ترویج عملی حجاب است و یکی از حاضران در آن به خبرنگار مهر، می گوید: گاهی تاثیر یک لبخند، یا یک گل از یک سخنرانی دو ساعته درباره حجاب و چادر بیشتر است بنابراین این اقدام با دو هدف ترغیب افراد بدحجاب به حجاب برتر یعنی چادر و همینطور تأثیرگذاری چهره به چهره بر آنان مدت ها است که با همکاری دختران برگزار می گردد و نتایج خوبی هم خوشبختانه داشته است.
حجاب مطالبه ای عمومی
ابوحمزه از بانوان فعال در زمینه ترویج حجاب و عفاف هم به خبرنگار مهر، می گوید: سه شنبه های مهدوی مدت ها است که برگزار می گردد و فرصتی است تا دختران ما در کنار ترویج حجاب و عفاف به صورت چهره به چهره با مردم هم دیدار داشته باشند وقتی به یک خانم که شاید حجاب کامل نداشته باشد شاخه گلی داده می شود این نشان داده است که آن زن برای همه ما قدر و ارزش ویژه ای دارد و این حالت خرسندی خوبی در دل هایشان پدید می آورد.
از سوی دیگر یکی از مسائلی که در زمینه حجاب مطرح می شود، مبحث مطالبه همگانی حجاب و عفاف است، حجت الاسلام سیدمحمد حسینیان کارشناس فرهنگ دینی با اشاره به اینکه هفته حجاب و عفاف فرصت مناسبی است تا در زمینه ترویج این فرهنگ اقدامات ویژه صورت گیرد چونکه رعایت حجاب و عفاف را بعنوان یک مطالبه جدی اجتماعی از جانب مردم باید نهادینه کرد، اظهار داشت: مبارزه با بدحجابی خواسته مردم است بنابراین باید دستگاه های ذی ربط به این امر پاسخ دهند.

ترویج و توسعه فرهنگ حجاب
امام جمعه گرمسار اما با تاکید بر اینکه نمایشگاه مد و لباس باید با محوریت ترویج فرهنگ حجاب و عفاف برگزار شود، تصریح کرد: با عنایت به شرایط فرهنگی موجود در کشور و هجمه های مختلف دشمنان این مساله بعنوان یک لزوم در جامعه احساس می شود.
حجت الاسلام سید علیرضا آرامی می گوید: رعایت حجاب و عفاف در جامعه می تواند در پیشگیری خیلی از جرایم و مشکلات اجتماعی اثرگذار باشد این مورد باید در وهله اول در محیط خانواده و توسط والدین، فرهنگ سازی شود لیکن برای برگزاری نمایشگاه مد و لباس استانی باید از ظرفیت تمام دستگاه های اجرایی استفاده گردد.
در این بین هستند اما کسانی که حجاب و عفاف را موضوعی درونی می بینند یکی از اهالی استان سمنان در اینباره می گوید: من بی حجاب نیستم اما مطابق مد روز لباس می پوشم و معتقد هستم پوشش حق من است که بتوانم آنرا انتخاب کنم.
باید گفت حجاب مجموعه ای از عوامل است که تا به دانه آخر زنجیر یعنی بانوان شهرمان می رسد شاید ده ها شاخه شده است. باید ریشه بدحجابی را جای دیگری جست، جایی که شاید خیلی هم از شهرهای استان سمنان دور باشد.

1399/04/26
13:30:45
5.0 / 5
2033
تگهای خبر: برنامه , خرید , رمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵