با معرفی ۱۴ برگزیده؛

چهارمین جشنواره ملی نگاهی به طنز معاصر پایان یافت

چهارمین جشنواره ملی نگاهی به طنز معاصر پایان یافت

چهارمین جشنواره ملی نگاهی به طنز معاصر طنز پهلو ۴ با معرفی ۱۴ برگزیده پایان یافت.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: چهار سالی است که شهرستان فومن زادگاه «کیومرث صابری فومنی» معروف به «گل آقا» میزبان برگزاری جشنواره ای با مبحث طنز معاصر است. جشنواره ای که به واسطه فعالیت «کیومرث صابری» و بعد ملی شخصیت این طنزپرداز معاصر ایران با استقبال طنزپردازان سراسر کشور همراه شده است.

بیوگرافی کیومرث صابری فومنی «گل آقا»
کیومرث صابری فومنی (گل آقا) ادیب و طنزپرداز معاصر، هفتم شهریور ۱۳۲۰، در صومعه سرا یکی از شهرهای استان گیلان در خانواده ای فقیر متولد شد و تحصیلات خویش را در فومن به اتمام رساند. در ۲۰ سالگی در رشته ادبی دیپلم گرفت و همان سال در رشته سیاسی دانشکده حقوق تهران پذیرفته شد. صابری اولین شعر خویش را در چهارده سالگی سرود و در همان زمان یکی از شعرهایش در مجله امید ایران چاپ شد. فعالیت کیومرث صابری در زمینه سرودن شعر طنز با نام «گردن شکسته فومنی» در مجله توفیق شروع شد.
صابری پس از آمدن به تهران در کنار تدریس در یکی از دبیرستان های این شهر در روزنامه توفیق مشغول به کار شد و پس از تعطیلی این روزنامه در سال ۱۳۵۰ با حضور در هنرستان کارآموز تهران زمینه آشنایی وی با «محمدعلی رجایی» و دوستی صمیمی این دو نفر شروع شد. بعد از انقلاب در زمان نخست وزیری شهید رجایی به مقام مشاورت فرهنگی و مطبوعاتی وی و در زمان ریاست جمهوری وی به مقام مشاورت فرهنگی رسید.
۲۳ دیماه سال ۶۳ نخستین «دو کلمه حرف حساب» با امضای «گل آقا» در روزنامه اطلاعات به چاپ رسید. بعد از مدتی گل آقا بعنوان طنزنویسی صاحب سبک و خلاق و مهم ترین منتقد حکومت در داخل کشور مطرح و توجه خیلی از مردم، مقامات، ادبا، نویسندگان و رسانه های داخلی و خارجی را به خود جلب کرد. طنز سیاسی با دو کلمه حرف حساب حیات تازه ای پیدا کرد.
اولین شماره نشریه گل آقا سال ۶۹ به چاپ رسید در طول همه آن سال ها فعالیتهای بسیاری در این عرصه انجام داد اما سرانجام در آبان سال ۸۱ همزمان با سیزدهمین سال انتشار خود، بدون ذکر هیچ دلیلی، انتشار این هفته نامه متوقف و کیومرث صابری فومنی تا آخرین لحظه زندگی خود علت توقف انتشار این هفته نامه را فاش نکرد.

مروری بر سه دوره گذشته جشنواره ملی نگاهی به طنز معاصر در فومن
و اما جشنواره ملی نگاهی به طنز معاصر با عنوان «طنز پهلو» در سال ۹۷ شروع به کار کرد و اختتامیه اولین دوره این جشنواره تیر ماه این سال با ارسال ۹۸۹ اثر در دو بخش نظم و نثر از سراسر کشور در شهرستان فومن برگزار و آغازی برای ادامه این جشنواره در سال های آینده شد.
دومین دوره این جشنواره هم با استقبال خوب طنزپردازان از سراسر کشور همراه بود که این مورد سبب شد تا مسؤلان برگزاری این جشنواره تلاش خود برای کیفی تر برگزار کردن جشنواره در سال های آینده بالا برند.
سومین دوره این جشنواره هم سال قبل با حضور اهالی فرهنگ و هنر و طنزپردازان برجسته کشور همانند داریوش کاردان، رضا رفیع، فرامرز ریحان صفت، رضا بنفشه خواه و هنرمندان استان گیلان برگزار گردید و با افزایش دو برابری ارسال آثار نسبت به دوره دوم همراه بود که در انتها ۱۱ اثر بعنوان آثار برگزیده این دوره انتخاب گردید. سال جاری شیوع کرونا برگزاری اختتامیه را در هاله ای از ابهام فرو برده بود اما با تلاشهای صورت گرفته و برنامه ریزی برای رعایت پروتکل های بهداشتی اختتامیه این دوره هم عصر (پنجشنبه) با حضور میهمان کشوری و استانی و شهرستانی برگزار گردید.
فراخوان برگزاری چهارمین دوره جشنواره ملی نگاهی به طنز معاصر (طنز پهلو ۴) اردیبهشت ماه سال ۹۹ منتشر گردید و علاقه مندان تا ۳۱ خرداد ماه فرصت داشتند تا آثار خویش را به دبیرخانه این جشنواره ارسال نمایند که با به انتها رسیدن این مهلت هزار و ۲۳ اثر از سراسر کشور به این جشنواره ارسال شد و پس از داوری ۱۴ اثر بعنوان آثار برگزیده انتخاب و مورد تجلیل قرار گرفتند.

برگزاری جشنواره زمینه معرفی شخصیت های فرهنگی و هنری را فراهم می کند
فرماندار فومن در این مراسم با اشاره به ظرفیت و پتانسیل های فراوان در زمینه کشاورزی، صنعتی و گردشگری شهرستان، اظهار نمود: فومن در حوزه فرهنگی و هنری هم ظرفیت های بسیاری دارد.
محمدرضا محسنی، «آیت الله بهجت»، «شیون فومنی» و «گل آقا» را از چهره ها و شخصیت های تأثیرگذار در دین، هنر و فرهنگ کشور دانست و اضافه کرد: هر کدام از این شخصیت ها در حوزه خود در سطح ملی و حتی جهانی هم تأثیرگذار بوده اند که نشان دهنده سبقه مذهبی و فرهنگی و تاریخ غنی شهرستان فومن است.
وی با اشاره به اینکه هنرمندان ثروت و داشته های فرهنگی و هنری هر جامعه ای محسوب می شوند، اظهار داشت: گرامیداشت یاد و خاطره این افراد ارج نهادن به جایگاه این افراد و تلاش ها آنها برای اعتلای فرهنگ و هنر کشور و استان گیلان است.
محسنی با اشاره به اینکه «کیومرث صابری» درد و مشکلات مردم زمان خویش را قالب طنز بیان می کرد که با استقبال عموم جامعه همراه بود، خاطرنشان کرد: برگزاری چنین جشنواره هایی به معرفی این سرمایه ها به نسل جوان جامعه کمک می نماید.
معرفی ۱۴ اثر برگزیده
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن هم در این مراسم با اشاره به ارسال هزار و ۲۳ اثر از سراسر کشور به دبیرخانه این جشنواره، اظهار نمود: ۴۹۳ اثر در بخش شعر طنز، ۳۶۴ اثر در بخش نثر و ۱۶۶ اثر در بخش داستان کوتاه ارسال شده است.
یوسف نیک انجام با اشاره به اینکه پس از داوری آثار ۱۴ اثر بعنوان آثار برگزیده انتخاب شد، اضافه کرد: در بخش نثر سه اثر از شهرهای مرودشت، بندرعباس و تهران، در بخش و شعر طنز سه اثر از شهرها نیشابور، رودسر و صومعه سرا و در بخش قابل تقدیر هم آثاری از شهرهای شیراز، بابل، تهران، مراغه، اردبیل، همدان بعنوان برگزیدگان معرفی گشتند.
وی با اشاره به شیوع کرونا، خاطرنشان کرد: با عنایت به محدودیت در برگزاری تجمعات مجبور شدیم که اختتامیه این جشنواره را که در سال های گذشته با شور و حرارت خاصی برگزار می شد با ۵۰ درصد ظرفیت برگزار نماییم.


منبع:

1399/04/20
13:52:11
5.0 / 5
2492
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳