فعال حوزه معماری مسكن:

صنعتی سازی مسكن، معماری سنتی را با چالش مواجه می كند

صنعتی سازی مسكن، معماری سنتی را با چالش مواجه می كند

به گزارش بلك بلاگ پریسا اشراقی عضو هیات مدیره انجمن معماری و شهرسازی اظهار داشت: با حركت بخش ساخت وساز مسكونی به سمت صنعتی سازی، معماری سنتی ایرانی به فراموشی سپرده می شود.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، پریسا اشراقی درباره برخی اظهارات و برنامه های فعالان عرصه مسکن در ضرورت تغییر روند ساخت و ساز مسکن از سنتی سازی به صنعتی سازی اظهار داشت: معماری سنتی در ایران پیشینه چند هزار ساله دارد اما متأسفانه ساخت و سازهای فعلی از سبک معماری کشورهای غربی الگو گرفته است. بنابراین دولت باید شرایط را برای پشتیبانی از معماران و هنرمندانی که توانایی پیاده سازی الگوهای ایرانی اسلامی در ساخت و ساز را دارند فراهم آورد.
وی با تاکید بر اهمیت سرمایه گذاری در حوزه معماری ایرانی-اسلامی، اظهار داشت: هنرمندان بزرگی در کشور حضور دارند که هرکدام با عنایت به سبک کاری خود می توانند به تولید محتوای فاخر در بخش معماری ساختمان برای عرضه به فعالان عرصه مسکن بپردازند.
اشراقی بر تغییر سبک معماری، طراحی نما و دکوراسیون داخلی بر مبنای معماری ایرانی تصریح کرد و افزود: فعالان ساخت و ساز در کشورهای حوزه خلیج فارس وقتی با آثار معماری ایرانی مواجه می شوند تعجب می کنند که چرا حال و هوای کلان شهرهای ما نشان چندانی از معماری قدیمی ایرانی ندارد. این در شرایطی است که می بینیم بعضی کشورها مثل قطر و امارات از معماری تاریخی ایران در ساخت و سازهای جدید خود استفاده می نمایند که البته اتفاق مبارکی است و نشان دهنده صدور فرهنگ و تاریخ ما به کشورهای دیگر است.
عضو هیات مدیره انجمن طراحی، معماری و دکوراسیون ساختمان، برگزاری نمایشگاه هایی جهت استفاده از ایده هنرمندان در بخش معماری سنتی را ضروری دانست و اظهار داشت: خوشبختانه نمایندگان مجلس و مسؤلان وزارت راه و شهرسازی به معماری سنتی توجه نشان داده اند که در این خصوص از ششم تا سیزدهم تیرماه نمایشگاهی به منظور عرضه کارهای فاخر هنرمندان در زمینه معماری سنتی برگزار می گردد که برخی مسؤلان دولتی همچون معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی و همینطور نمایندگان مجلس در آن حضور می یابند.
وی تاکید کرد: باید یک هم افزایی بین دولت، مجلس، بخش خصوصی و هنرمندان برای احیای معماری کهن ایرانی ایجاد شود.
به گفته اشراقی، ثبت جهانی شهر یزد در یونسکو نشان دهنده پیشرو بودن تمدن ایران در حوزه شهرسازی است و باید از چنین ظرفیت هایی برای ارتقای تمدن ایرانی استفاده نمود.
وی افزود: ما آثار فاخر چند هزار ساله ای را در شهرهایی مثل اصفهان، شیراز، یزد، تبریز، خرم آباد داریم. در تهران هم بناهای تاریخی زیادی به خصوص از دوره قاجار به بعد وجود دارد که باید در الگوبرداری از آنها بکوشیم.


منبع:

5.0 از 5
1399/04/09
13:44:19
2668
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲