كرونا و فرهنگ جدید زندگی-۱۳

به زندگی مجازی خوش آمدید لطفا با گوشی وارد شوید

به زندگی مجازی خوش آمدید لطفا با گوشی وارد شوید

بلك بلاگ: ورود به زندگی دیجیتالی خیلی زودتر از آن چه تصور می شد رخ داد. ویروس كرونا ورود به این زندگی جدید را سال ها به پیش انداخت.خبرگزاری مهر - گروه فرهنگ- هانیه شریفی؛ سرعت شیوع ویروس کرونا و انواع و اقسام واکنش هایی که برای مقابله و مدیریت آن اتخاذ شده است فرصت غور کردن در جنبه های مغفول این جریان را گرفته است. امروز نهادها و مؤسسات مختلفی در حال ارائه تحلیل هایی از جنبه هایی غیر از مسائل بهداشتی و درمانی ویروس کرونا هستند.
کرونا بیشتر ایرانیان را مثل بقیه مردمان کره زمین خانه نشین کرده است و امروز هزاران انسان در خانه گیرکرده داریم که بیشتر فعالیت هایشان را گاه در ذهنشان و اغلب با کمک تلفن های همراه انجام می دهند؛ دید و بازدید، مطالعه، ورزش و حتّی سفر کردن!
این روزها که کم تر کسی رغبت می کند تا به دیگری نزدیک شود، اقرب للناس همان تلفن های همراه هستند.
از قبل از شیوع این ویروس هم این جسم بعضاً سبک جایگاه مهمی در زندگی روزمره افراد داشت اما خانه نشینی و به اصطلاح فاصله اجتماعی این جایگاه را روز به روز جدی کرد. تلفن هم راه است و اینترنتش! اینترنت که باشد می شود ساعت ها به آن صفحه معمولاً مستطیلش زل زد و از نقاط مختلف جهان خبردار شد و مهمانی رفت و کتاب خواند و....
طبق آمار رسمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، میزان مصرف اینترنت در ایام شیوع ویروس کرونا و خانه نشینی بسیاری تا ۵۰ درصد نسبت به یک روز عادی افزایش داشته است
بهار که دانشجوی ۲۲ ساله ساکن تهران است این روزها مثل بسیاری از ما به خاطر ترس از کرونا از خانه بیرون نمی رود. او می گوید از اواسط اسفند ماه تا امروز در خانه است. در گفت وگوی کوتاهی که با او داشتم از مصارف رسانه ایش در این دوران پرسیدم.
او در این مدت چندین برنامه جدید به تلفن همراهش اضافه کرده تا فعالیت هایش را در آنها پیگیری کند. او با تلفن همراهش ورزش می کند، در جلسات کاری و دانشگاهی اش شرکت می کند، در کنسرتهای آنلاین، که خودش پدیده ای نوظهور و زاییده این ویروس ناخوانده است، شرکت می کند، فیلم تماشا می کند. برای تازه کردن دیدار با دوستان و خانواده اش از تماسهای تصویری استفاده می نماید که می گوید قبلاً استفاده چندانی از این امکانات نداشته. از وی در باره ی میزان فعالیتش در شبکه های اجتماعی پرسیدم که به گفته-ی او تولیداتش در این فضاها بیشتر شده و خانه نشینی خلاقیت او را برای تولید محتوا تقویت کرده.
تحلیل جدیدی که توسط نیویورک تایمز انجام شده نشان میدهد که کووید ۱۹ همانطور که قابل پیش بینی بود مصرف رسانه ای زندگی روزمره مردم را تغییر داده است؛ در این تحلیل آمده است که اپلیکیشن های ویدئو کنفرانس و پیام رسانی افزایش شدیدی در تعداد کاربران تجربه کرده اند.
مدیر مارکتینگ فیدیبو در گفت و گو با مهر اظهار داشت: استفاده از این برنامه در این زمان حدود ۷ برابر افزایش داشته است و از مجموع ۵۰۰ کتاب تخفیف خورده این مجموعه، ۲۵۰ کتاب با تخفیف ۹۰ درصدی ارائه شدند تا استفاده کاربران از این برنامه سهل تر باشد.
این تغییرات در رژیم مصرفی افراد متعلق به گروه و سن خاصی نیست و به سبب فراگیری این ویروس، نتایج آن گریبان گیر تمام جامعه است.
خانم خانه داری که بنظر می رسد نباید این دوران خانه نشینی برایش تازگی داشته باشد هم از تغییرات سبک زندگی اش می گوید: با آنکه کارم در خانه به نسبت قبل بیشتر شده و برای پخت یک غذای ساده باید چندین بار مواد اولیه و وسایل کارم را ضدعفونی کنم اما برای تهیه مواد غذایی دیگر از منزل خارج نمی شوم و از امکانات خرید آنلاین استفاده می کنم تا کمتر در معرض خطر ابتلاء قرار بگیرم. در جلسات مذهبی شرکت می کنم و اهتمام می کنم فشار محدودیت های این دوران را کم تر کنم.
این ویروس بر رفتار مذهبی و دینی مردم تأثیر گذاشته، مناسک عبادی جمعی را تعطیل کرده، در مساجد، حرم ها را بسته، آئین های مذهبی را لغو یا محدود کرده است؛ پدیده نسبتاً جدید دیگری که در این دوران روی کار آمده مجالس ترحیم آنلاین و برگزاری هیئت ها به صورت لایوهای اینستاگرامی و زیارت امکان متبرکه در صفحه گوشیهای موبایل.
البته پیش از این دوران نیز نرم افزارهای زیادی در جهت پخش مستقیم مراسم مذهبی تولید شده بودند اما به سبب شرایط خاص این برهه زمانی میزان استفاده از آنها و فراگیرتر شدنشان بیشتر به چشم می آید
کودکان و نوجوانان گروه دیگری هستند که امکان گریز از این ویروس و نتایج آنرا ندارند و اتفاقاً به سبب حساسیت های آنها بیش از پیش نیاز به مراقبت دارند.
این گروه که از خانه نشینان اولیه این ویروس هستند، با تعطیلی کلاس های درسی شان امکان استفاده از فیلم و سرگرمی های بسیاری را در بستر رسانه های صوت و تصویر فراگیر را پیدا کرده اند. فیلیمو و بازار از اولین پلت فرم هایی بودند که با رایگان کردن انیمیشن های خود، دسترسی این گروه به محتواهایشان را آسان کردند.
به گزارش سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا)، رسانه های فیلم نت، کاناپه، نماوا، دیجیتون، نمایش نت، اپیدو هر کدام با ارائه تسهیلاتی به کاربران خود اهتمام در اجرای مسئولیت های اجتماعی شان دارند.
روابط عمومی فیلیمو از تغییر رفتار کاربران این پلت فرم در ایام شیوع ویروس کرونا گزارش داد و اعلام نمود: رشد ۶۵ درصدی میانگین دقیقه تماشای روزانه در حالی در یک ماه گذشته در فیلیمو ثبت شده است.
برگزاری کلاس های دانش آموزان به صورت آنلاین هم امکان دیگری بود که در این مدت دانش آموزان و اهالی آموزش را حسابی به خودش مشغول کرده. این مدل آموزش خاصیت ها و الزامات متفاوتی از شیوه های حضوری دارد. خاصیت بارز آن تغییر ارزش های سرکلاس نشستن به شکل سنتی است؛ تا قبل از این روش حضور در کلاس درس بسیار حائز اهمیت بود و بطور مثال دانش آموزان حق حضور در کلاس بدون پوشش فرم مدرسه شان را نداشتند اما حالا آنان از روی تخت خواب و کاناپه های خانه ها کلاس ها را دنبال می کنند.
آرسام و رهام دو برادر جدیدالورود مدرسه ای هستند که پس از گذشت چند ماه از شروع سال تحصیلی حالا باز هم در خانه هستند اما این دفعه بعنوان دانش آموز و محصل، آنها در این مدت حسابی وارد فضای مجازی و امکانات مختلفش شده اند؛ در طول روز چندین ساعت از تلفن همراه مادرشان با دوستان خود در شبکه های اجتماعی صحبت می کنند و قرارهای مجازی برای دیدار یکدیگر می گذارند.آن ها هنوز بطور جدی با ضوابط آموزش های سنتی سرکلاس آشنا نشده وارد فضای ناآماده آموزش آنلاین شدند. رهام که هنوز حروف الفبا را کامل یاد نگرفته سخت می تواند از امکان نوشتن در شبکه های اجتماعی استفاده نماید و بیشتر از صدای ضبط شده اش را منتشر می کند.
اما از جانب دیگر، با آنکه تقریباً ۲۰ سال از شعار هوشمند سازی مدارس در ایران می گذرد اما نه معلمان و نه دانش آموزان یک دوره آنلاین را تمرین و تجربه نکرده اند و حال که مدیران در زمان بحران به اهمیت این نوع آموزش پی برده اند هر دو طرف این جریان را با چالش هایی روبه رو کرده است. یکی از عمده ترین مسائلی که این روزها دانش آموزا و معلمان با آن دست به گریبانند آماده نبودن یک بستر مناسب برای برگزاری کلاس ها در فضای وب است و در بررسی هایی که از شهرها و روستاهای ایران انجام شده، اغلب والدین نسبت به سرنوشت تحصیلی فرزندان خود نگران هستند، روستاییان از ضعف یا حتی نبود اینترنت گلایه دارند.
به طور کلی دوران بحران، تأثیر زیادی روی نحوه ی زندگی مردم دارد. بحران ها از هر نوعی که باشند، الگوی مصرف، خرید و دیگر رفتارهای مردم را تغییر می دهند. بعلاوه، در دنیای امروز نیاز به دریافت سریع و مداوم اخبار، روی نحوه ی استفاده ی ما از اینترنت و دیگر منابع هم تأثیر داشته است.
رفتار کاربران اینترنت در ایام اخیر در روزگار پساکرونایی بر بازارهای اینترنتی مؤثر بوده. این مساله سبب شده است تا خیلی از مراکز ارائه دهنده محتواهای آنلاین نیز به فکر توسعه کسب و کار خود بیفتند.
این تغییر مصرف در نوع رسانه ها در دنیا نیز به چشم می خورد و نتایج مؤسسه تحقیقاتی گلوبال ایندکس که توسط وب سایت پژوها انتشار یافته است نتایج جالبی را به دست می دهد.
این گزارش نشان میدهد که در کل دنیا ۷۰ درصد می گویند که هم اکنون زمان بیشتری را صرف استفاده از تلفن های همراه شان می کنند.
سایت بلومبرگ از افزایش ۷۵ درصدی بازدید اخبار در یوتیوب خبر می دهد. یوتیوب که بزرگ ترین پلت فرم توزیع محتوای ویدئویی است، ماهانه بیش از دو میلیارد بازدیدکننده دارد که از زمان انتشار ویروس کرونا، افزایش قابل توجهی در ترافیک داشته است.
برخی کارشناسان معتقدند این آشنایی و استفاده الزامی ایرانیان از امکانات و فرصت های فضاهای دیجیتال توانسته سبب ورود قبل از موعد ایران به عرصه های جهانی دیجیتالی بشوند و حال پرسش اینجاست که اولاً آیا زیرساخت های ارتباطی و مدیریتی جمهوری اسلامی گنجایش این حجم وسیع تغییرات را دارد؟ و ثانیاً آیا کاربران اینترنت آشنایی لازم برای رویارویی با این دنیای جدید را دارند؟ و ثالثاً آیا می توان امیدوار بود که با گسترش استفاده از شبکه های داخلی به جهت مصرف ترافیک اینترنت کم تر به تثبیت فضاهای داخلی پرداخته شود و در جهت ملی شدن فضای وب گام های تازه ای برداشته شود؟
پساکرونای ایران چگونه خواهد بود؟

1399/03/04
15:34:35
5.0 / 5
2866
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲