یك هنرمند تئاتر مطرح كرد

لزوم مدیریت در شرایط بحرانی

لزوم مدیریت در شرایط بحرانی

بلك بلاگ: عباس غفاری كه با همراهی برخی از هنرمندان تئاتر در دوران قرنطینه كرونایی، پادكست هایی را منتشر نموده اند، از آماده سازی پادكست های تازه ای با خوانش آثاری از هوشنگ مرادی كرمانی، صمد بهرنگی، محمد چرم شیر، افسانه ای از آذربایجان و... آگاهی داد و در ادامه بر لزوم مدیریت در شرایط بحرانی، تاكید نمود.


عید امسال که با خانه نشینی و قرنطینه همراه بود، تعدادی از هنرمندان رشته های گوناگون دست به کار ساخت آثاری شدند برای سرگرم سازی مردم و پاسخ دهی به نیازهای فرهنگی آنان.

عباس غفاری کارگردان و منتقد تئاتر هم با همراهی برخی از دوستان تئاتری اش پادکست هایی را برای ارائه در فضای مجازی آماده کردند و از آنجائیکه این هنرمندان همچنان به قرنطینه خانگی و فاصله گذاری اجتماعی برای کنترل ویروس کرونا باور دارند، ضبط و پخش پادکست های خودرا ادامه می دهند.
غفاری در گفت وگویی با ایسنا جزئیات بیشتری درباره پروژه های آینده گروهشان بیان کرد و اظهار داشت: در برنامه های آینده، قسمتی از نمایشنامه ی «روایت عاشقانه ای از مرگ در ماه اردیبهشت» نوشته محمد چرم شیر، داستان هایی از مجموعه «قاشق چایخوری» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی، داستان هایی از صمد بهرنگی، دو سه قصه کوتاه از پوریا آذربایجانی، قسمتی از نمایشنامه «عشق من؛ حامد بهداد» از افشین هاشمی، افسانه «کوراغلی» و... را منتشر خواهیم کرد.
کارگردان نمایش «کبوتری ناگهان» افزود: فروردین امسال که به سبب شیوع ویروس کرونا و قرنطینه خانگی، حال همه ما بد بود و خیلی از هنرمندان، خانه نشین و بیکار شده بودند، با دیدن تصاویری از هنرمندان ایتالیایی که در بالکن هایشان به اجرای موسیقی و آواز می پرداختند، جرقه ای در ذهنم شکل گرفت و آنرا با دوستان مطرح کردم و بدین ترتیب با همراهی برخی از دوستان، تصمیم گرفتیم ما هم با انجام یکسری از کارها، حال خودمان و مردم را خوب نماییم.
او اشاره کرد: عمیقا باور داریم هیچ چیز به اندازه فرهنگ و هنر به بازسازی روحیه مردم در دوره کرونا و دوران پس از آن، کمک نمی کند و جامعه ای که هنر در آن تعطیل باشد، جامعه ای مرده است.
غفاری که برای انتشار این پادکست ها از خانه هنر دیوار کمک گرفته است، اضافه کرد: این موسسه قبل تر هم در زمینه ساخت پادکست تجربه داشتند و پس از پیشنهاد ما، با ضد عفونی کردن استودیویشان و رعایت همه پروتکل های بهداشتی، ما را همراهی کردند و امکان ضبط این پادکست ها و پخش آنها را در صفحه اینستاگرام خود فراهم آوردند. البته در کنار اینها پادکست های دیگری را هم در خبرگزاری هنرآنلاین درست کردیم و هر دو پروژه همچنان ادامه دارد.
این کارگردان تئاتر افزود: اول با خوانش داستان و نمایشنامه شروع کردیم و کم کم به نقد فیلم هم پرداختیم و در ادامه، ورزش خانه، موسیقی خانه، عکسخانه، سینماخانه و را آماده و منتشر کردیم. همه اینها را با پسوند خانه ساختیم هم به خاطر نام موسسه خانه هنر دیوار و هم دعوت مردم به خانه نشینی که هنوز هم ادامه دارد.

او با اشاره به بعضی از بی اخلاقی ها در انتشار آثار هنری در فضای مجازی اشاره کرد: ما تنها قسمتی از این آثار را می خوانیم چونکه پایبند به حقوق نویسندگان و مترجمان هستیم و نمی خواهیم به اسم کار فرهنگی، به کاری غیر فرهنگی دست بزنیم و با خوانش همه اثر، حقوق نویسنده، مترجم و ناشر را پایمال نماییم.
غفاری با اشاره به دشواری های ساخت این پادکست ها اضافه کرد: البته سختی های زیادی داشتیم ولی در مقابل، بازخوردهای خوبی هم گرفتیم. بطوریکه پیشنهادهایی از دوستان در ترکیه، آلمان، فرانسه، کانادا و... برای همکاری در ساخت پادکست های بعدی داریم که در صورت ادامه کارها، از کمک این دوستان هم استفاده می نماییم.
او افزود: فعلا تا خرداد ماه برنامه داریم و در صورت ادامه پروژه، به کمک دیگر دوستان مان که در کشورهای دیگر زندگی می کنند، آثاری به زبان های دیگر هم منتشر خواهیم کرد. همچنانکه هم اکنون افسانه «کوراغلی» را به زبان آذری آماده داریم.
کارگردان نمایش «سگدو» با تقدیر از هنرمندانی که بدون هیچ چشمداشتی با این پروژه همکاری کرده اند، اضافه کرد: هنرمندان در هر شرایطی شامل بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله یا انتخابات و... حالا هم در کرونا در صف اول کمک بوده اند و بی انصافی است که برخی تصور می کنند آنان عده ای سلبریتی هستند و جدای از مردم زندگی می کنند و درآمدهای آن چنانی دارند.
غفاری با ابراز تاسف از بیکاری خیلی از هنرمندان تئاتر در دوران کرونا یادآوری کرد: بخش زیادی از جامعه تئاتری، دستمزدهای بسیار پایینی دارند. در این مدت بعضی از آنان به مشاغلی مانند مسافرکشی یا پیک موتوری روی آورده اند و بعضی هم کتاب های کتابخانه شان را فروخته اند و متاسفانه دولت هنوز هیچ حمایتی از آنان نکرده است.
او افزود: وامی که وزارت ارشاد پیشنهاد پرداختش را مطرح کرده، دردی از جامعه تئاتری درمان نمی کند چون خیلی از هنرمندان امکان بازپرداخت آنرا که بهره هم دارد، ندارند و این چنین است که این روزها، تئاتری ها نه فقط تحت فشار روحی هستند که مسایل مالی هم بشدت آنان را آزار می دهد. اینجاست که دولت باید به فکر باشد و همانطور که در انتخابات، خواستار همراهی هنرمندان است، در این روزهای سخت به یاری آنان بشتابد.
غفاری همین طور خواهان حمایت شهرداری، شورای شهر، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و... از هنرمندان شد و در عین حال اشاره کرد: کسی صدقه نمی خواهد بلکه حق هنرمندان است که در چنین مواقعی باید به آنان پرداخت گردد.
او از خانه تئاتر هم خواست بعنوان صنف تئاتری ها وارد عمل شود و بجای برگزاری جلسات متعدد، به صورت عملی، کاری از پیش ببرد.
غفاری اشاره کرد: خانه تئاتر پتانسیل بسیار بالایی دارد ولی به اندازه کافی از آن استفاده نمی نماید. پس از چند ماه از شروع کرونا، ما خواهان یک اقدام عملی هستیم و این روزهاست که اهمیت مدیریت بحران مشخص می شود چون در وضعیت عادی که کارها بسادگی انجام می شود ولی متاسفانه پس از گذشت چند ماه هنوز نه بخش خصوصی و نه بخش دولتی، هیچ چشم انداز مشخصی برای تئاتر ندارند و همین ابهام ها، وضعیت را دشوارتر هم می کند.
او در آخر نام کسانی را که در ساخت این پادکست ها همکاری می کنند، اعلام نمود و اظهار داشت: از آنجائیکه این دوستان بدون هیچ چشمداشت مالی، در کنار ما هستند، دوست داشتم در این مطلب از آنان یاد شود.
به گفته غفاری، این پادکست ها با همکاری امیر غفارمنش، حافظ آهی، شیوا اردویی، آیه کیان پور، پژند سلیمانی، زری اماد، مهدی آشنا، بنفشه ریاضی، مرضیه بدرقه، فرشته شادی، مانلی شجاعی فرد، مریم اسکویی، میر نادر مظلومی، گیلدا حمیدی، زینب لک، ندا کوهی، مریم محمدی، سمیه اسدی و... آماده و انتشار یافته اند.5.0 از 5
1399/03/02
11:33:26
2519
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵