خلیج فارس به روایت اسناد دو موزه همسایه

خلیج فارس به روایت اسناد دو موزه همسایه

بلك بلاگ: «موزه ملی ایران» و «كتابخانه و موزه ملی ملك» همزمان با روز ملی خلیج فارس با انتشار اسنادی از «خلیج فارس»، بر حقانیت این نام در این پهنه ی تاریخی تاكید نمودند.


به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، موزه ملی ایران تصاویری از کتاب «عجایب المخلوقات و غرائب الموجودات»، تألیف زکریا بن محمد بن محمودالمکمونی القزوینی در سده ی ششم قمری را منتشر نمود.
این نسخه به زبان عربی و به صورت دانشنامه ای و برای «شمس الدین جوینی» صاحب دیوان دوره ی هولاکو نوشته شد که «آباقاخان» مغول آنرا به فارسی ترجمه کرد.
نویسنده به توصیف شگفتی های جهان و آفریدگان جهان، معرفی و شرح انواع گوناگون موجودات ترکیبی در سیمای صورفلکی، فرشتگان، انواع موجودات ترکیبی بری و بحری، گونه های موجودات ماورایی چون (دیو، جن، غول)، انواع مخلوقات عجیب الشکل و حیوانات مرکب در ترکیبات حیوان- حیوان، انسان- حیوان، حیوان- انسان و مخلوقات عجیب می پردازد.


ناصرالدین شاه این نسخه را به دخترش؛ همسر دوست علی خان، بعنوان جهیزیه بخشیده است. زکریای قزوینی «دریای پارس» را در فصل نخست با عنوان بحر فارس (دریای پارس) ذکر می کند که «این بحر شعبه ای از بحار است و او بزرگترین شعبه است و او دریایی مبارکست بسیار خیر و پیوسته مردم در او روند و اضطراب او کمتر از بحرهای دیگر بُود.»
ترجمه فارسی از عربی این نسخه که با شماره ۲۰۳۴۲ در موزه ملی ایران نگهداری می شود، به خط نستعلیق بر کاغذ و در ۷۰۹ صفحه ۱۷ سطر در هر صفحه نوشته شده است. همین طور ۳۴۱ تصویر دارد.
این کتاب همین طور دارای رقم (نوشته، نشان، ارقام) «ابی تراب منعم الدین الاوحدی الحسینی» در ۱۵ جمادی الاول ۹۲۴ قمری است.

۹ سند تاریخی از نام خلیج فارس به روایت مورخان غربی
کتابخانه و موزه ملی ملک نیز در صفحه شخصی خود در فضای اینستاگرام مجموعه ای از نقشه های تاریخی از گنجینه ی موزه را که نام «خلیج فارس» در آنها به زبان لاتین روشن و مشخص است، منتشر نمود.۱- نقشه عمومی از امپراطوری اسکندر، ترسیم شده توسط "Herbert Brue Adrien " به زبان فرانسوی در پاریس (به سال ۱۸۲۲ میلادی)۲- نقشه سفرهای اسکندر مقدونی از مقدونیه تا ایران، ترسیم شده توسط "Guillemo Delisle " به زبان لاتین در پاریس به سال ۱۷۳۱ میلادی۳- نقشه سفرهای اسکندر مقدونی به اروپا، آسیا و آفریقا، ترسیم شده توسط "Pierre Duval" به زبان لاتین در پاریس به سال ۱۶۵۴ میلادی۴- نقشه ایران در دوره صفویه به انضمام برخی مناطق همجوار، ترسیم شده توسط "Guillaume De Llsle" در پاریس به زبان فرانسوی در سال ۱۷۰۱۰ میلادی۵- نقشه ایران در دوره صفویه به انضمام برخی مناطق همجوار ترسیم شده توسط "Nicolas Sanson" به زبان فرانسوی، در پاریس بین سال های ۱۶۵۰ تا ۱۶۷۰ میلادی۶- نقشه ایران ساتراپ های بیست گانه آن در زمان هخامنشیان ترسیم شده توسط "pierre Moulart-Sanson"به خط لاتین در امریکا به سال ۱۷۲۱ میلادی۷- نقشه امپراطوری ایران برمبنای کتب عهد عتیق ترسیم شده توسط "A.R.Fremin" به زبان فرانسوی در پاریس به سال ۱۸۲۴ میلادی۸- نقشه امپراطوری ایران و ساتراپ های ان در زمان داریوش اول، ترسیم شده توسط "Felix Ansart" در پاریس به سال ۱۸۳۷ میلادی۹- نقشه خاورمیانه شامل ایران، شبه جزیره عربستان، ترکیه، تاتار، افغانستان و پاکستان و... ترسیم شده توسط "Robert Vaugondy" به زبان فرانسوی در پاریس به سال ۱۷۹۴ میلادی5.0 از 5
1399/02/10
23:45:31
2532
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵