نوشتار داوودنژاد درباره وی او دی ملّی

از پیش گیری از كرونا تا امنیت سینما

از پیش گیری از كرونا تا امنیت سینما

بلك بلاگ: علیرضا داوودنژاد به دنبال پیشنهاد یك صنف سینمایی جهت راه اندازی «وی او دی ملی» در امتداد تشویق مردم به خانه ماندن در شرایط انتشار ویروس كرونا، نوشتاری را در امتداد لزوم این اتفاق منتشر نمود.


كارگردان «مصائب شیرین» در این نوشتار كه اختصاصا در اختیار ایسنا گذاشته، نوشته است: «برای آن كه به جایگاه و فواید و آثار وتبعات مثبت راه اندازی و تاسیس «وی او دی ملّی» پی ببریم، لازم است قبل از آن نگاهی به وضعیت منظومه هنری/رسانه ای كشور بیندازیم و بر شرایط به نمایش درآمدن محصولات سینمای ایران در این منظومه مرور و تاملی داشته باشیم.
بازار نمایش برای هر فیلم تولیدشده ایرانی مثل بازار نمایش برای فیلم های تولیدشده در هر جای دیگری از جهان عبارت است از:
۱-سالن های سینما
۲-شبكه نمایش خانگی
۳-شبكه های تلویزیونی
۴-كانال های ماهواره ای
۵-سایت های اینترنتی
۶-نهادهای خدماتی مثل وسایل حمل و نقل مسافری شامل جاده ای و ریلی و هوایی و دریایی و اماكنی نظیر هتل ها و بیمارستان ها و باشگاه ها و كلوب ها و...
آن چه دركشور ما برای ورود هر فیلم تولیدشده ایرانی به بازار نمایش در كشور اتفاق می افتد معمولا از این قرار است:
۱- ورود به رقابتی گلادیاتوری با سایر فیلم ها برای دستیابی به گروهی از سالن های سینما و برخوردار شدن از امكانی محدود و معین از سانس های سینمایی كه كم و كیف آنها وابسته به استقبال مخاطبان و اراده صاحبان سالن و میزان نفوذ صاحبان فیلم هاست.
از مجموعه فیلم هایی كه در سالن های سینما به نمایش درمی آیند معمولا ۲۰ در صد آنها به سود و سرمایه اولیه خود دست پیدا می كنند و ۸۰ در صد دیگر این فیلم ها غالبا به سرمایه اولیه خود نیز دست پیدا نمی كنند و معمولا با شكست تجاری از اكران در سالن های سینما پایین می آیند و روانه بخش های دیگر بازار نمایش می شوند.
۲- بازار نمایش خانگی در ایران به دو بخش بازار قانونی و بازار سیاه تقسیم می شود. بالاترین گردش مالی در این بازار متعلق به بازار سیاه سرقت، تكثیر و نمایش غیرقانونی فیلم هاست و عملا درآمد رسمی صاحبان اصلی آثار (چه در حوزه تكثیر و انتشار دی وی دی و چه در حوزه های خصوصی انتشار وی او دی) حتی به ۱۰ درصد از درآمدی كه در بازار سیاه حاصل می شود و به جیب سارقان و قاچاقچیان می رود نمی رسد.
۳- در شرایطی كه منظومه های هنری و رسانه ای منطقه ای و جهانی بر فضای دیداری شنیداری كشور ما غلبه یافته اند و علی الاصول باید كانال های تلویزیونی ایرانی یا به اصطلاح رسانه های دیداری شنیداری ملی پشتیبان جریان تولید فیلم های داخلی باشند و پس از سالن های سینما به اصلی ترین بازار برای محصول ایرانی بدل شوند و در معرفی و تبلیغ فراگیر و اثرگذار و خرید و نمایش فیلم های ایرانی موثرترین نقش را ایفا كنند، متاسفانه نه تنها چنین وظیفه ای برای خود قایل نیستند بلكه در میدان دادن به فیلم های وارداتی و بی اعتنایی به جریان تولید فیلم در داخل كشور نیز ید طولایی دارند و عملا بعنوان بازاری بزرگ و تعین كننده از معادلات اقتصادی سینمای ایران كناره گرفته اند.
۴- كانال های ماهواره ای كه برای بیشتر تولیدكننده گان فیلم در دنیا بازاری جهانی و درآمدزاست؛ برای سینمای ایران جز تاراج دارایی ها و غارت مخاطبان، حاصلی نداشته است.
بسیاری كانال های ماهواره ای فارسی زبان فیلم های ایرانی را به محض انتشار در بازار ویدیویی خانگی سرقت می كنند و با نمایش دادن آنها كالاهای غالبا قاچاق خودرا تبلیغ و زیرنویس می كنند تا به فروش برسانند و از عجایب روزگار این كه می توانند كالاهای سفارش گرفته را درتهران و شهرستان ها به در خانه ها برسانند و بهای آنرا نقدا دریافت نمایند.

۵- سایت های اینترنتی كه در اغلب نقاط دنیا بازاری بصرفه برای معرفی و تبلیغ و عرضه و نمایش فیلم های سینمایی هستند در ایران ما به پایگاهی برای نمایش رایگان فیلم ها بمنظور فروش پهنای باند بدل شده اند و بی هرگونه احساس مسولیتی به غارت اموال سینمای ملی مشغول هستند.
۶-از جمله بازارهای درآمدزا برای فیلم های سینمایی نمایش آنها در اتوبوس های میان شهری و قطار و هواپیما و هتل و بیمارستان و باشگاه و كلوب هایی است كه با خرید رایت یا حقوق نمایش، این فیلم ها را برای مشتریان و اعضای خود به نمایش درمی آورند و بهای آنها را نیز در زمره خدماتی كه ارائه می دهند دریافت می كنند. در ایران ما این گونه نهادهای خدماتی چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی بی هیچ گونه پروایی به صورت رایگان از فیلم های ایرانی منتشرشده در ویدیوی خانگی سوءاستفاده می كنند و بدون هرگونه مسولیتی در قبال تولیدكنندگان و صاحبان آثار به نمایش غیرقانونی فیلم های آنها اقدام می كنند.
بدین سان از شش بخش بازار عرضه و نمایش سینمای ایران تنها بخشی كه نسبتا امن و قابل نظارت است بخش سالن های نمایش است كه آن هم با شیوع كرونا به تعطیلی كشانده شده و الان بیش از صد فیلم جدید و آماده نمایش را در پشت درهای بسته زمین گیر كرده است.
در چنین شرایطی كه بیشتر در خانه ماندن مردم به یك لزوم ملی تبدیل گشته و به ناگزیر می باید برای این اوقات فراغت تحمیلی چاره اندیشی كرد و به روزها و هفته های پی در پی پیش رو اندیشید كه سر می رسند و كوچك و بزرگ و پیر و جوان را در گذر ملال آور ایام با تعلیق و اضطراب و افسردگی و خشم درگیر می كنند، همچون چاره اندیشی هایی كه می تواند به مردم یاری برساند و آنها را كه این روزها بیش از هر زمان دیگری به شبكه های اجتماعی و كانال های تلویزیونی و ماهواره ای روآورده اند سرگرم كند، استفاده كردن از صد فیلم سینمایی جدید و آماده است كه سرازیر شدن آنها به یك شبكه ملی و سراسری دی وی دی و رساندن آنها به خانه های مردم به نمایش خانگی رونقی قابل توجه و فوق العاده می دهد و به ماندن مردم در خانه ها كمكی اساسی می كند.
راه اندازی «وی او دی» ملی و رساندن فیلم های سینمایی جدید و پرآوازه به مردم مشتاق و علاقمند علاوه بر آن كه در این شرایط بحرانی اقدامی موثر در خلوت كردن خیابان ها و افزایش امر پیش گیری از مبتلاشدن مردم به كروناست بلكه فرصتی است كه امنیت به بازار سینما برگردانده شود و دست جریان تكثیر و نمایش های غیرقانونی نیز از تاراج مخاطبان و دارایی های سینمای ایران كوتاه شود.
اینك وظیفه مدیران دولتی و صنفی است كه به یاری «حلقه تیمار و پرستاری و درمان» بپیوندند و با راه اندازی «وی او دی ملّی» و روانه كردن ده ها فیلم تازه و آماده نمایش به خانه های مردم گامی موثر در بهبود اوضاع بهداشت و درمان بردارند و برای تامین امنیت در حوزه بازار كالاهای فرهنگی نیز دست به اقدامی اساسی و گره گشا بزنند.
راه اندازی «وی او دی ملّی» یعنی تبدیل تهدیدی بزرگ به فرصتی كارساز كه آثار و تبعات آن نه تنها به محدود شدن دامنه تهدید می انجامد بلكه با ایجاد امنیت و رونق در نمایش خانگی به افق اشتغال و تولید در قلمرو فرهنگ و هنر و سینما نیز روشنی تازه ای می بخشد.
تاسیس «وی او دی ملّی» جز به بازار سیاه محصولات دیداری شنیداری به هیچ كسب و كار دیگری همچون سینماداری و شركت های خصوصی وی او دی زیانی نمی رساند بلكه با افزایش ده ها میلیونی مخاطبان و ایجاد شفافیت در آمار و ارقام به رقابت سالم و رونق بیشتر كسب و كار آنها نیز مدد می رساند.
منبع:

1399/01/02
16:07:48
5.0 / 5
3336
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , خرید , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳