سالروز اجرای عملیات عاشورا

سالروز اجرای عملیات عاشورا

به گزارش بلک بلاگ، در قرارداد «۱۹۷۵الجزایر»، خط الراس ارتفاعات «میمک» بعنوان مرز ایران و عراق تعیین شد. سپس کمیته های مشترک دو کشور برای تهیه اسناد لازم و میله گذاری مرز به گفتگو پرداختند. این گفت وگوها که به کندی انجام می شد، تا آستانه وقوع انقلاب اسلامی به نتیجه تعیین کننده ای نرسید و در این میان، رژیم عراق که به تعیین قطعی مرزها تمایلی نشان نمی داد، با پیروزی انقلاب اسلامی زمینه برای ملغی شدن قرارداد مذکور فراهم گردید و در روز ۱۹ شهریور ۱۳۵۹ به میمک حمله کرد و دو روز بعد از انجام این حمله آنرا به تصرف خود درآورد.به گزارش بلک بلاگ به نقل از ایسنا، چهار ماه بعد یعنی روز ۱۹ دیماه سال۱۳۵۹، طی عملیات «ضربت ذوالفقار»، با اینکه دشمن از ارتفاعات میمک عقب رانده شد، اما شمال و غرب این منطقه همچنان تحت اشغال او بود. این وضعیت ادامه داشت تا اینکه عملیات «عاشورا» به منظور آزادسازی ارتفاعات شمال میمک و هم دامنه غربی آن طراحی و به اجرا درآمد.

انهدام بخشی از قوای دشمن، تحمیل پدافند در دشت به دشمن، ایجاد تسهیلات در رفت و آمد از جنوب به غرب و بالعکس و هم ارتباط و اتصال جبهه های جناحین میمک، آزادسازی قسمتی از اراضی اشغالی، تأمین منطقه میمک با تسخیر و تصرف ارتفاعات مهم منطقه مانند «گرگنی»، «فصیل» و «فرورفتگی میمک» همچون اهدافی هستند که باعث طرح ریزی این عملیات عاشورا(میمک) شد.

سراسر منطقه عملیاتی پوشیده از شیارها و پستی و بلندی های بسیاری بود که پراکندگی آنها شکل پیچیده ای به منطقه داده بود و نوع زمین منطقه از خاک «رُس» و در بعضی نقاط همراه با شن بود که حرکت خودرو ها را گرفتار مشکل می کرد. حد فاصل تنگه های بینا و بیجار که عملیات در آن متمرکز شده بود، ارتفاعات نسبتا بلندی قرار داشت که مرتفع ترین آنها کوه میمک به شمار می آمد. به هر میزان که از ارتفاعات به طرف خاک عراق پیشروی می شود، به تدریج زمین پست تر و حدودا مسطح می شد.

اما با این شرایط فرماندهی و هدایت عملیات بر عهده قرارگاه «سلمان» بود و نیروهای عمل کننده متناسب با وظایف و اهداف مورد نظر به چهار قسمت به شرح زیر تقسیم شدند:

قرارگاه سلمان:

فجر ۱:

سپاه: تیپ مستقل ۲۱ امام رضا (ع) با چهار گروهان تانک از تیپ زرهی ۲۸ صفر.

ارتش: تیپ یک لشکر ۸۱ زرهی با دو گردان.

فجر ۲:

سپاه: تیپ مستقل انصار الحسین (ع). در احتیاط کل عملیات بودند و تا آخر عملیات وارد عمل نشدند.

فجر ۳:

سپاه: لشکر ۵ نصر با چهار گردان بعلاوه یک گروهان تانک از تیپ زرهی ۲۸ صفر.

ارتش: گردانِ ۲۱۱ تانک از لشکر ۸۴ پیاده.

فجر ۴:

سپاه، تیپ مستقل ۲۹ نبی اکرم (ص).

ارتش، یک گروهان از گردان ۲۱۱ تانک.

توپخانه: سه گردان از ارتش و دو گردان از سپاه.

با توجه به استعداد نیروهای ایرانی بعد از انجام شناسایی های لازم، عملیات از سه محور زیر طراحی شد که محور نخست از ارتفاعات فصیل، ۳۵۰ و بانی- تلخاب، که در مأموریت «فجر ۱ »بود. همینطور محور دوم هم از ارتفاعات فصیل و یال میمک، که در مأموریت «فجر ۳ »معرفی شد و از فرورفتگی میمک، که در مأموریت «فجر ۴» بود هم سومین محور عملیاتی عنوان شد.

از همین رو از غروب روز ۲۵مهرماه سال۱۳۶۳، نیروها به طرف اهداف خود حرکت کردند. درگیری با دشمن با رمز «یا اباعبدالله الحسین (ع) » حدود ساعت سی دقیقه صبح در محور میانی (فصیل) شروع شد و رزمندگان بعد از چندین ساعت نبرد موفق شدند در ساعت حدود ۹ بامداد ارتفاعات فصیل را تصرف و سپس پاکسازی کنند. در این میان، کوشش برای تصرف یال میمک (۳۴۸) به نتیجه نرسید.

در محور جنوبی (فرورفتگی میمک) که درگیری در ساعت ۲: ۴۵ دقیقه آغاز شد، با اینکه نیروها توانستند به بعضی از اهداف خود دست یابند، ولی در حالیکه فاقد سنگرهای دفاعی بوده و از امکانات پشتیبانی هم بی بهره بودند، با پاتک زرهی دشمن مجبور شدند عقب نشینی کنند.

در محور شمالی (گرگنی)، نیروها که اغلب اوقات خویش را به خنثی سازی میادین مین و بازکردن معبر اختصاص داده بودند، سرانجام بعد از مدتی درگیری با دشمن توانستند ارتفاع گرگنی را تصرف کنند.

در این میان دشمن با جمع آوری و سازماندهی نیروهایش از بامداد روز دوم پاتک های سنگین خویش را که به آتش شدید توپخانه و حملات هوایی همراه بود، شروع کرد و هر بار با مقاومت نیروهای خودی مواجه گردید و ضمن تحمل تلفات و ضایعات مجبور می شد عقب نشینی کند.

نهایتا، بعد از چند روز درگیری بین طرفین، مواضع متصرفه تأمین شد و نتایج عملیات عاشورا به شرح زیر رقم خورد:

- بازپس گیری بیشتر از ۵۰ کیلومتر مربع از مناطق اشغالی.

- تصرف بخش مهمی از ارتفاعات منطقه (فصیل – گرگنی).

- در معرض تهدید قرار گرفتن جاده بدره – مندلی.

- آزاد شدن جاده مرزی خودی.

- کشته و زخمی شدن حدود ۱۵۰۰ نفر از نیروهای دشمن.

- به اسارت درآمدن ۱۹۰ نفر.

- انهدام چندین دستگاه تانک و خودرو نظامی.

- به غنیمت درآمدن چهار دستگاه تانک، هفت دستگاه خودرو، شش قبضه تفنگ ۱۰۶ میلیمتری، ۲۹ قبضه خمپاره انداز و تعداد زیادی سلاح سبک و مهمات.
1401/07/25
11:26:16
0.0 / 5
201
تگهای خبر: رمان , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳