در رونمایی از خطبه اصغر مطرح شد؛

منظومه سرایی از ارکان آیین عاشوراست

منظومه سرایی از ارکان آیین عاشوراست

به گزارش بلک بلاگ، یوسفعلی میرشکاک در آیین رونمایی از خطبه اصغر اظهار داشت: منظومه سرایی از ارکان آیین عاشوراست.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، «خطبه اصغر» تازه ترین اثر علی محمد مؤدب نویسنده و شاعر آئینی است. این کتاب در چارچوب یک منظومه مثنوی در مورد حضرت علی اصغر (ع) کوچک ترین شهید واقعه عاشوراست.
مراسم رونمایی از این کتاب عصر چهارشنبه ۱۹ مرداد در حوزه هنری تهران با حضور تعدادی از مسؤلان، شاعران و اهالی رسانه برگزار شد که همچون آنها میتوان به حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، عباس محمدی مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری، علیرضا قزوه رئیس دفتر شعر، موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما، علی اکبر شیروانی مدیرعامل انتشارات سوره مهر، یوسفعلی میرشکاک نویسنده، شاعر و طنزپرداز، میلاد عرفان پور و ناصر فیض اشاره نمود.
در این مراسم عباس محمدی مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری ضمن تسلیت ایام محرم بیان نمود: به کتاب «خطبه اصغر» از چند وجه میتوان نگاه کرد؛ اول قالبش که قالب مثنوی است. مثنوی همانند رباعی کاملاً ابداعی ایرانی و بستر مناسبی برای روایت ایرانی است که بزرگان شعر ما در این قالب شعر سرودند که این اشعار منشأ حکمت ایرانی است. دومین وجه، مبحث آن است که حادثه بزرگ عاشوراست. شاعران بسیاری در دوره های مختلف دراین زمینه شعر سرودند اما میتوان گفت شکوهمندترین دوره آن بعد از انقلاب است که چه از لحاظ کیفی و چه کمی کاملاً با سایر دوران متفاوت می باشد. سومین نکته مورد توجه، منظومه بودن این کتاب است. «خطبه اصغر» یک منظومه ای است که قطور نیست و متناسب با حوصله مخاطب امروز سروده شده است.
همچنین حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ضمن ابراز خرسندی از انتشار این کتاب اظهار داشت: امروز بعنوان یک سخنران به این جمع نیامده ام. صرفا بعنوان یک مشتاق اشعار و آثار استاد علی محمد مؤدب و به احترام اثری که منسوب به حضرت علی اصغر (ع) است آمده ام تا بایستم و قدردانی کنم. امیدوارم که این اثر باعث برکات دنیوی و اخروی چه برای شاعر و چه برای ما باشد.
میرشکاک: منظومه سرایی از ارکان آئین عاشوراست
در ادامه مراسم یوسفعلی میرشکاک، شاعر شهیر آئینی با اشاره به اینکه سرودن منظومه از ارکان آئین عاشورایی ما بوده است اظهار داشت: جا دارد که از همت بلند علی محمد مؤدب بابت سرودن یک منظومه تشکر کنم؛ درست است که رونمایی جای نقد نیست اما می خواهم به چند نکته اشاره کنم که مورد توجه است. شاعران قبل از سرودن و یا حتی هنگام سرودن لازم است که با یکدیگر مراوده داشته باشند. چند مشکل در این کتاب وجود دارد که مطمئنم اگر آقای مؤدب بعد از سرودن با کسی به اشتراک می گذاشت این مشکلات رفع می شد. یکی از عوامل رشد فرهنگ و ادبیات غرب همین است که نویسندگان و شاعران با یکدیگر و با دیگر فلاسفه و اندیشمندان در ارتباط هستند. یکی از معایب ما عدم کار گروهی است. باید دور هم جمع شویم و داده هایمان را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم. این کار باعث پایداری یک اثر می شود. این کتاب قابل اعتنایی است ولی مطلب اینست که می تواند فراتر رود. فقط کافی است که بازنگری شود.
همچنین میلاد عرفان پور شاعر شادمانی اش را از حضور در این جمع بیان کرد و افزود: این شادمانی از چند جهت است. اول از همه به این سبب که مزین به نام حضرت علی اصغر (ع) است و این ایام هم متعلق به سیدالشهدا (ع) است. دوم اینکه در جلسه ای هستم که اثر استاد مؤدب محور بحث است. خصیصه و خصوصیت آثار استاد مؤدب اینست که در همیشه خودشان هستند و زیست ایشان با اشعارشان حالت آئینه ای دارد. ایشان مانند بعضی از شعرا به دنبال محاسبه آنچنانی نیستند تا به دنبال میل مخاطب باشند. چیزی را بیان می کنند که متاثرشان کرده و در سلوک خودشان مؤثر است. نکته مورد بحث دیگر منظومه سرایی ایشان است که مقام معظم رهبری هم تاکید بر احیای این سنت داشتند. استاد مؤدب در عرصه شعر عاشورایی این اتفاق را رقم زدند که اتفاق نویی بود. این یک حرکتی است که می تواند جریان ساز باشد و منظومه سرایی را زنده کند. نکته دیگر اینست که در منظومه هایی که در مورد عاشوراست همچون منظومه «عمان» شاهد این هستیم که همواره عرفان میان داری می کند در «خطبه اصغر» هم عرفان پررنگ است اما عناصر و محتوای دیگری هم همچون حماسه و موضع سیاسی و اجتماعی عاشورا مشهود است. جذابیت این کتاب اینست که یک منظومه برای کوچک ترین شهید کربلا است. وقتی برای کوچک ترین شهید واقعه عاشورا میتوان یک منظومه سرود پس برای دیگر شهدای کربلا هم حرف های زیادی برای گفتن داریم.
قزوه: «خطبه اصغر» متن متینی دارد
در ادامه علیرضا قزوه رئیس دفتر شعر، موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما با اشاره به اینکه متن این کتاب کمتر از متن منظومه «عمان» نیست بیان نمود: این کتاب متن قابل توجه و متینی دارد ولی در نقاط اوج هنوز جای کار دارد و شاعر می تواند با افزایش نقطه اوج مخاطب را به وجد بیاورد. منظومه نوشتن کار دشواری است. با توجه به این دشواری آقای مؤدب تا حد زیادی موفق بودند اما اگر این اثر بازنگری شود اساسا می تواند پرواز بهتری داشته باشد.
همچنین علی محمد مؤدب شاعر منظومه و کتاب «خطبه اصغر» ضمن تشکر از افراد حاضر در جمع و سخنرانان اظهار داشت: امیدوارم این کتاب که بضاعت بنده بود درخور نام این حضرت باشد و تا نفسی هست ایشان نظرشان را از ما برندارند.
وی با اشاره به دغدغه اش در حوزه سرودن مثنوی بیان نمود: در تمام این سال ها احساس کردم که ما کمی غزل زده شده ایم و دغدغه من بود که سمت مثنوی بروم. در این سال ها چند منظومه نوشتم که اساتید باید در مورد آنها نظر دهند. در مورد «خطبه اصغر» هم ادعایی ندارم. تنها خوابی دیدم که پیرو آن نتیجه گرفتم که باید در مورد حضرت علی اصغر (ع) شعر بگویم. این کوچک ترین شهید کربلا ناگفته های بسیار دارد. همچنان که دیگر شهدای کربلا هم حرف های ناگفته دارند.
این مراسم که با شعرخوانی سخنرانان هم همراه بود، با رونمایی از کتاب «خطبه اصغر» به پایان رسید.

1401/05/20
21:17:38
0.0 / 5
187
تگهای خبر: اساتید , رسانه , طنز , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱