توسط انتشارات دلیل ما؛

شرح رساله الانصاف ملامحسن فیض منتشر گردید

شرح رساله الانصاف ملامحسن فیض منتشر گردید

به گزارش بلک بلاگ شرح رساله الانصاف: تحلیل مبانی کلام، فلسفه و عرفان ملا محسن فیض کاشانی به قلم حجت الاسلام سید علیرضا حسینی توسط انتشارات دلیل ما منتشر گردید.به گزارش بلک بلاگ به نقل از مهر، انتشارات دلیل ما شرح رساله «الانصاف: تحلیل مبانی کلام، فلسفه و عرفان» ملا محسن فیض کاشانی به قلم سید علیرضا حسینی را در ۲۳۲ صفحه و بهای ۶۰ هزار تومان منتشر نمود.
ملا محسن فیض کاشانی، اندیشمند مشهور شیعی در عصر صفوی است که داماد اول ملاصدرا نیز شمرده می شود. او بیش از صد کتاب و رساله در علوم مختلف به رشته تحریر در آورد و تحقیقات و تتبعات گسترده ای در کلام الله مجید و سنت حضرت رسول (ص) کرده بود.
فیض کاشانی مطالعات و تالیفات گسترده در زمینه های فلسفه، عرفان، کلام، اصول و... داشت، اما در اواخر عمر با تبحری که در این علوم پیدا کرده بود ضمن نقد تفکرات و آثار پیشین خود به تالیف رساله «الانصاف» اقدام نمود. این متفکر برجسته جهان اسلام درباره این رساله چنین نوشته است: «چنین می گوید مهتدی به شاهراه مصطفی محسن بن مرتضی که در عنفوان شباب چون از نفقه در دین و تحصیل بصیرت در اعتقادات و کیفیت عبادات به تعلیم ائمه معصومین (ع) آسودم، چنانچه در هیچ مسئله ای محتاج به تقلید غیر معصوم نبودمو به خاطر رسید که در تحصیل معرفت اسرار دین و علوم راسخین نیز اهتمام می نمایم، شاید نفس را کمال یابد.
لیکن چون عقل را راهی به آن نبود، نفس را در آن پایه ایمان که بود، دری نمی گشود، و صبر بر جهالت هم نداشت، و علی الدوام مرا رنجه می داشت؛ بدین سبب چندی در مطالعه مجادلات متکلمین خوض کردم، و به آلت جهل در ازالت جهل ساعی بودم. طریق مکالمات متفلسفین را نیز پیمودم، و یک یا چند بلندپروازی های متصوفه را در اقاویل ایشان دیدم و یک چند در رعونت های «من عندییّن» گردیدم! تا آنکه گاهی در تلخیص سخنان طوائف اربع (متکلمین، متفلسفین، متصوفه، من عندیین)، کتب و رسائل می نوشتم: بدون اینکه همه را تصدیق کرده باشم، یا همه را تأیید کنم، بلکه مطالب آنها را نقل کردم و بر سبیل تمرین مطالبی نوشتم. از مجموع گفتار آنها چیزی که عطش مرا فرونشاند، یا بیماریم را درمان کند نیافتم، تا جایی که بر خویشتن ترسیدم! پس به خدا پناه بردم تا مرا به حقیقت نائل گرداند.»
درباره این رساله مطالب بسیاری در تواریخ اندیشه نوشته شده است. حجت الاسلام سید علیرضا حسینی نیز با تذییلاتی شرح گونه که حاوی مدارک سخنان فیض هست، به شرح و بیان معارف رساله «الانصاف» پرداخته است.


منبع:

1401/04/09
21:29:33
0.0 / 5
164
تگهای خبر: رمان , كتاب , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴